BAŞKA İLLERE GİTMEYE SON!

Gündem 23 Kasım 2018 14:28
Videoyu Aç BAŞKA İLLERE GİTMEYE SON!
A
a

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde bir yıldır rahim kanseri ameliyatları kapalı yöntemle başarıyla yapılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yavuzcan; Düzceli kadınların tedavi amacıyla büyük illere gitmesine gerek kalmadığını ifade etti.

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılan rahim ameliyatları, hastalara daha hızlı iyileşme ve normal yaşantılarına kısa sürede dönme imkanı sağlıyor. Kadınlarda sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserine yakalanan 57 yaşındaki hasta, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde başarıyla geçen kapalı yöntem ameliyat ile sağlığına yeniden kavuştu. Smear testi (rahim ağzı kanseri taraması) sonucunda rahim ağzı kanser teşhisi konulan hastaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği’nde yapılan muayene sonrası ameliyat kararı verildi. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yavuzcan; hem yapılan operasyon, hem de Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde bir yıldır başarıyla uygulanan kapalı yöntem kanser ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi.

Hastanın kurtulmasına aracı olduk”
Doç. Dr. Ali Yavuzcan tarafından kapalı yöntemle ameliyat edilen hasta; kısa sürede günlük yaşantısına geri döndü. Ameliyat süreci hakkında bilgiler paylaşan Doç. Dr. Yavuzcan, “Hastamızı laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle ameliyata aldık. Bu ameliyatta rahim ağzı, rahim ve bu hastalığın yayılabileceği tüm lenf bezeleri temizlendi. Hepsi kapalı yöntemle olduğu için kısa sürede iyileşen hastamızı evine gönderdik. Bir ay sonra kontrole geldiğinde gayet iyi olduğunu ve hiçbir sağlık problemi olmadığını gördük. Ameliyatla çıkardığımız parçaları patolojiye gönderdik. Gelen sonuçta rahim ağzı kanserinin erken evresine uygun bir sonuç geldi. Hastamızın bize erken başvurmuş olması tedavi başarı oranını arttırdı. Biz de hastanın bu hasta lıktan kurtulmasına aracı olduk.” ifadelerini kullandı.

Bu tip kapalı kanser ameliyatları Türkiye’de her yerde yapılmıyor”
Rahim kanseri ve erken evrede tespit edilen rahim ağzı kanseri ameliyatlarını Düzce Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yavuzcan; “Bu tip kapalı kanser ameliyatları Türkiye’de her yerde yapılmıyor. Genellikle büyükşehirlerdeki üniversite ve diğer kapsamlı hastanelerde yapılan ameliyatları, biz de Düzce’deki vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verme gayesiyle üniversitemiz hastanesinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hastaların ameliyat sonrası konforları çok daha yüksek oluyor”
Hastanın karnının açılmadan küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan kapalı tekniğin, hastaya iyileşme sürecinde kolaylıklar sağladığını vurgulayan Yavuzcan, “Kapalı ameliyatları, hastanın karnında yaklaşık 4 ila 6 arasında, büyüklüğü yarım santim veya bir santim olan deliklerden içeri koyduğumuz aletlerle yapıyoruz. Bu nedenle hastaların karnında 30-40 santimi bulan büyük dikiş izleri olmuyor. Bu hastalar ameliyatın ertesi günü günlük hayatlarına dönebiliyor. Hastalar diğer yönteme göre; çok daha az ağrı duyuyor ve ameliyat sonrası konforları da çok yüksek oluyor.” sözleriyle açıklamalarına devam etti.

Hastalarımıza 3 yılda bir rahim ağzı kanseri tarama testi yaptırmalarını öneriyoruz”
Çağın korkutan hastalığı olan rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli yolunun rahim ağzı kanseri taraması olduğuna dikkat çeken Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yavuzcan hastalara 3 yılda bir bu taramayı yaptırmaları hususunda tavsiyede bulunduklarını belirtti. Tarama ile fark edilen kansere ileri evrelere varmadan müdahale edebildiklerini dile getiren Doç. Dr. Yavuzcan; “Hastamız da rahim ağzı kanseri taramasında yakalanmış bir hasta. Hastamız tarama testini yaptırmasaydı, belki hastalığı daha ileri evrelere gidecekti. Biz ayrıca özellikle 40 yaş üstündeki hastalarımıza rahim kanseri riskine karşı anormal kanama varlığında bizlere başvurmasını öneriyoruz.” dedi. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatların yanı sıra Prof. Dr. Gökhan Göynümer başkanlığındaki Düzce Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri tarafından yüksek riskli gebelere gereken hizmetin verildiğini, rahim sarkması veya idrar kaçırma şikayetlerine yönelik de yeni tekniklerle ameliyatların gerçekleştirildiğini belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yavuzcan, Düzceli kadınların tedavi amacıyla büyük illere gitmesine gerek kalmadığını ifade etti.

Kanser taraması yaptırdığım için çok şanslıyım”
Ameliyatla sağlığına kavuşan hasta ise; “Kanser taraması yaptırdığım için çok şanslıyım. Kansere yakalanmanın üzüntüsü içindeyken Doktor Ali Yavuzcan’a başvurdum. Netice güzel olduğu için çok mutluyum. İyileşmeme aracı olan başta Ali Bey ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri