BASIN BAYRAMI’NI KUTLADILAR

Gündem 24 Temmuz 2018 11:03
Videoyu Aç BASIN BAYRAMI’NI KUTLADILAR
A
a

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, 24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk Basınından ilk kez sansürün kaldırılmasının yıldönümü olması dolayısıyla yayımladığı mesajında, basının demokratik toplumların en önemli güvencelerinden olduğunu belirterek, “Basın, toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. İlimiz basınına bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de ilkeli ve tarafsız bir anlayışla sürdüreceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Tuncay Şahin 24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk Basınından ilk kez sansürün kaldırılmasının yıldönümü olması dolayısıyla mesaj yayımladı.

Basın, toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır”
Düzce Valisi Zülkif Dağlı mesajında şu ifadelere yer verdi:“Basın çalışanlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar hiç kuşkusuz takdire şayandır. Kişilerin özel hayatlarına saygıyı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak tarafsızlık içinde çalışmalarını yürüten basın, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biridir. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın, etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde,  doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Basın, toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır.Yerel ve ulusal basın kuruluşlarımız, ülkemizin birlik ve beraberliğine, devletimizin bekasına, milli iradeye ve demokrasimize kasteden darbe girişimine karşı dik duruş sergileyerek, milletten ve demokrasiden yana kesin bir tutum almışlardır. Halkımızın anında ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Bu açıdan medya çalışanlarımızın, mesleklerini icra ederken toplumumuzun hassasiyetlerini göz önünde bulundurmaya özen göstermeleri, karanlık odakların algı operasyonlarına alet olmamaları da büyük önem arz etmektedir.Bu duygu ve düşüncelerle, sansürün kaldırılışının yıl dönümünde, tüm basın mensuplarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını’ en içten dileklerimle kutluyorum.  İlimiz basınına bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de ilkeli ve tarafsız bir anlayışla sürdüreceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim”
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ise mesajında şu ifadelere yer verdi:“Kamuoyunu hızlı ve doğru bir biçimde bilgilendirmek amacıyla gece gündüz demeden çalışan, siz değerli basın mensubu arkadaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kurlar, tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

Basın demokrasinin lokomotifidir”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında basın gücünün demokrasinin işlemesi bakımından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek “II. Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile basına uygulanan sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihinden bu yana bu önemli gün Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Haber verme, denetim, eleştiri, eğitim, eğlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri olan basının, uygarlığın ilerlemesine ve demokrasinin gelişimine çok büyük katkısı vardır ve özgür basın ülkemizde demokrasinin en iyi şekilde işlemesi için gerekli bir kuvvettir. Demokrasi ve milli iradeyi destekleyici ve perçinleyici kuvvetlerinden biri olan basınımızın gece, gündüz demeden fedakarca çalışan mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Basın, insan haklarının önemli güvencelerinden biri olmaya her daim devam edecektir”
AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin ise 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olması dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:“Gelişmiş demokrasinin en önemli unsurlarından biri olan basın, halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan ve insan haklarının önemli güvencelerinden biri olmaya her daim devam edecektir. Türk basını tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir.Şehrimizde ve bölgemizde yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmamızı sağlayan, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlayan yerel basınımızın, özveri içerisinde yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettireceklerine inanıyorum.Özgür ve toplum bilinci sorumluluğu taşıyarak yağmur çamur, kar kış demeden zor şartlar altında görevlerini ifa eden tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlar, çalışmalarda başarılar dilerim.

Basın, demokrasilerin en büyük güvencesi”
MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracı konumunda bulunan basın, demokrasimizin vazgeçilmez en önemli kurumlarından biridir. Cumhuriyet tarihimizden bugüne kadar tarihin her döneminde milletimizin gözü kulağı ve sesi olan basın, kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir. Milli değerlere saygılı kişi hak ve özgürlükleri temel alan bir anlayışla görevini yerine getiren basın organları demokrasilerin en büyük güvencesidir. Milli iradeye vurulmak istenen kalkışmada milli birlik ve bütünlüğümüzü koruyucu tutum ve yayınları ile basın mensuplarımız her türlü övgüyü hak etmiştir. Bu düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının 110. Yıl dönümünde ilimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımızı başta olmak üzere bütün basın mensuplarının 24 Temmuz gazeteciler ve basın bayramını kutluyor çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun
Düzce üniversitesi Rektörlüğü’nden gelen mesajda, “Kamuoyunun vicdanını ve sesini yansıtan basın çalışanları; zor şartlar altında güncel olaylar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp; doğru, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla toplumu aydınlatmaktadır. Basın çalışanları, yaptıkları bu çalışmalarla ülkemizin demokrasi kültürünün gelişmesinde ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılmasında da önemli bir role sahiptir. Düzce Üniversitesi olarak; kamuoyunu aydınlatan ve gerektiğinde bu uğurda hayatını feda eden basın mensuplarımızın bayramını kutlar, başarılı bir yıl geçirmelerini dileriz” ifadelerine yer verildi.

Yüklendikleri bu onurlu görevde başarılarının daim olmasını temenni ederim”
Düzce Baro Başkanı Azade Ay ise şunları kaydetti:“24 Temmuz 1908 günü, ‘Gazeteler Hürdür, Sansür yasaktır’ ilkesi ile sansüre karşı direnen, Ahmet Cevdet ve Mihran Efendi' yi şükranla anar, onun izinden giden tüm gazeteciler ve basın emekçilerimizin 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramını Düzce Barosu adına kutlar, yüklendikleri bu onurlu görevde başarılarının daim olmasını temenni ederim.”

Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ise şunları kaydetti:“Ülkemizde ve ilimizde çeşitli zorluklarla mücadele ederek görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan, kısıtlı imkanlarla halkı bilgilendirme görevlerini en üst düzeyde yerine getirmeye gayret eden ve en önemlisi bu görevlerini yerine getirirken aynı zamanda geçim sorunlarıyla uğraşan basın mensuplarımızın, zor şartlarda kurumlarını ayakta tutmaya çalışan basın sektörünün emekçilerinin bu önemli günlerini içtenlikle kutluyorum. Düzce'nin yoğun gündemi içerisinde görevlerini çirkinleştirmeden, sağduyu ve saygı çerçevesinde layığıyla yerine getiren tüm basın kuruluş ve çalışanlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri