BALONLAR MEME KANSERİNE FARKINDALIK İÇİN UÇURULDU  

Gündem 18 Ekim 2018 09:14
Videoyu Aç   BALONLAR MEME KANSERİNE FARKINDALIK İÇİN UÇURULDU  
A
a

Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Kadın Dayanışma Derneği, Nilüfer Kadın Kooperatifi ve Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi platformlarının destekleriyle meme kanseri erken tanı etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte farkındalık amaçlı gökyüzüne pembe balonlar uçuruldu.  

Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Üreten Kadın Pazaryeri’nde, Kadın Dayanışma Derneği, Nilüfer Kadın Kooperatifi ve Kent Konseyi Kadın Meclisi platformlarının ortak çalışmasıyla meme kanserinde erken tanı etkinliği düzenlendi. Programa, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, Düzce Belediyesi Belediye Meclis Başkan Vekili Gönül Asuk, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın eşi Nurgül Dağlı, kadın meclisi ile dernek üyeleri katılım sağladı.
“Her 10 kadından ikisi meme kanseri yakalanıyor”
Programda Kent Konseyi Kadın Meclisi adına konuşan Hediye Gökçe, “Genel olarak hastalıklar; bireylerin fiziksel, ruhsal ve sosyal gereksinimleri yan manevi gereksinimlerini de artırır.” diyerek şunları kaydetti: “Kanser gibi tedavisi uzun süreli olan, yaşam kalitesini azaltan durumlarda hastanın sosyal ve manevi desteğe olan gereksinimi daha da artar. Bugün dünyada her 10 kadından ikisi meme kanserine yakalanmakta ve meme kanserine bağlı ölümler tüm kanser grupları arasında ikinci sırada olmaktadır.”
“Hastalık hasta için çok boyutlu bir olgudur”
Gökçe hastalığı anlattığı açıklamalarına şöyle devam etti: “Hastalık sadece doku ve hücrelerde yapısal ve fonksiyonel olarak anormal değişikliklerin yarattığı bir durum değildir. Hastalık hasta için fiziksel, ruhsal, sosyal, manevi, çevresel, ailesel, psikososyal çok boyutlu bir olgudur; bir yaşam, kimlik ve varoluş krizidir. Özellikle kadın sağlığını tehdit eden, ağrılı vücut değişkenliği yaratan önemli bir sağlık sorunudur. Meme Kanseri sadece fiziksel bir olay olmayıp manevi boyutu da içeren çok boyutlu bir olgudur. Bu nedenle ,meme kanseri hastalarına yaklaşımda manevi boyutun etkileri ihmal edilmemesi gerekir.”
Gökçe, açıklamasının sonunda, erken tanı ve gelişen tedavi olanakları sayesinde meme kanserli hastaların hayatta kalma oranlarının uzadığından bahsetti.
Etkinliğe katılan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın eşi Nurgül Dağlı ise, “Burada meme kanserinin farkındalığını toplumuza kadınlarımıza anlatmak için farkındalığı arttırmak için buradayız. Balon uçuracağız şimdi. Hanımlarımızı 6 ayda bir kontrole davet ediyoruz. İnşallah Düzce hanımlarımız daha duyarlı olur.” şeklinde konuştu.
Etkinlik sonunda farkındalık amaçlı gökyüzüne pembe balonlar uçuruldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri