BAKKAL DEFTERİ GİBİ HESAP TUTULMUŞ!

Gündem 4 Nisan 2018 17:27
Videoyu Aç BAKKAL DEFTERİ GİBİ  HESAP TUTULMUŞ!
A
a

Düzce Belediye Meclisi’nde açıklanan 2017 Yılı Denetim Komisyonu Raporu’nun yankıları sürüyor. Gereksiz harcama ve hesapta gözükmeyen paraların damga vurduğu raporla ilgili Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, “15 milyon lira garaj parası ortada yok. Paranın nereye harcandığının bir kaydı yok.” diyerek Düzce Belediyesi’nde hesapların 'bakkal defteri' gibi tutulduğunu savundu.

Düzce Belediyesi’nin 2017 Yılı Denetim Raporu’na yansıyan gereksiz yatırım ve giderler ile hesapta gözükmeyen paralar, muhalefetin tepkisine neden oldu. Geçtiğimiz salı akşamı meclise sunulan raporda; Düzce Belediyesi’nin 2013-2017 yılları arasında otopark tesis edilemeyen alanlardan alınan yaklaşık 15 milyon TL’lik otopark bedelinin hesapta olmadığı, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırımın gereksiz yapıldığı ve reklam giderlerinin de çok fazla olduğu tespiti paylaşılmıştı.Bu rapor üzerinden Düzce Belediyesi’nin icraatlarını sert dille eleştiren CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Olay sadece otopark paralarının 15 milyon lira olup olmaması değil, ben başka rakamlardan bahsedeceğim.” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

Paralar boşa harcandı!”
“İnönü Parkı’na yapılan iki tane tuvalet 168 bin lira. Oranın kontratını incelemek lazım. Oraya yapılan yatırımlar kiradan düşülüyorsa o zaman oradaki kiracıya yüksek rakamdan bir yapı yapılarak yeni bir alan mı açtılar diye kamuoyunun düşünmesini istiyorum. Bir önceki belediye başkanının Kalıcı Konutlar’a yaptırdığı bir güreş arenası var. Bizde güreş meydanlarda olur. Ama başkanın aklı arenada. Arena bizim bildiğimiz gladyatörlerin dövüştüğü alanlardır. Roma Çesmesi’nin önüne de beyaz beyaz Osmanlı heykelleri koydurdu, hiç yakışmadı. Bir boşa harcanan para da orda vardır.”

1 yıllık yeşil alan bakımı 10 milyon TL”Düzce’nin yeşil alanlarına yönelik yapılan 1 yıllık bakım ihalesinin 8 milyon 350 bin TL+KDV yani yaklaşık 10 milyon TL’ye yandaş bir firmaya ihale edildiğini öne süren Tozan, “Bunu defalarca dile getirdim. Kimse sesini çıkarıp bir açıklama yapmıyor. Düzce’de ne kadar yeşil alan var toplasan 50 dönüm çıkmaz. Bu paraya bu yeşil alanın 10 katını yeniden dizayn ederim, insanlara yeni bir alan açılır. 1 yıllık 10 milyon TL yazık!”“750 bin+KDV iki tane saat kulesi; bu da belediyenin bir icraatı.” diyen Tozan bu kez eleştiri oklarını belediye şirketlerine yöneltti.

Şirket ne yapıyor, paraları buharlaştırıyor”
CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Yaklaşık 13-14 milyon lirayı belediyenin iki şirketine sermaye arttırımı diye aktardılar. Şirket ne yapıyor, paraları buharlaştırıyor. Ben böyle görüyorum bizim vergilerimizle ortaya koyulan paralar şirkette yok ediliyor. Bir bakıyorsunuz şirketin kadrolarına; akrabalar, yandaşlar, siyasiler, meclis üyeleri, oturum başına alınan paralar… Düzce’nin adına yapılan hiçbir şey yok! Oralara milyon milyon paralar aktarılıyor.”

Tesis bitmeden para ödenmiş, yargıya götürmüşüz bize dönen yok”
Sözü şuan kullanımda olmayan ancak sil baştan yapılacak düzenleme ile yeniden kapılarının açılması gündemde olan Hecinler’deki katı atık depolama tesisine getiren Tozan, maliyeti üzerinden yüklendi.Tozan, “Hecinler için eski başkan, “16 milyon TL harcadım” diyor. Biz Çevre Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdiğimizde yaklaşık KDV dahil 12 milyon TL gibi bir paradan bahsediliyor. 4 milyon ortada yok ama en trajikomik olanı ortada bir tesis yok. Tesis bitmeden para ödenmiş, yargıya götürmüşüz bize dönen yok.”

Bakkal defteri gibi tutulmuş”
Açıklamalarına Düzce Belediyesi 2017 Yılı Denetim Komisyonu Raporu ile devam eden Tozan, “15 milyon lira garaj parası ortada yok. Bakkal defteri gibi tutulmuş. Kayıt yok; paranın nereye harcandığının bir kaydı yok. Bununla ilgili konuşan yok.

Bunların beşte birini CHP belediye başkanı yapsaydı
“En dramatik örneği İnönü Parkı ihalesidir.” diyen Tozan, şöyle devam etti: “Burası ihale yasasıyla ihale edilmesi gerekirken pazarlık usülü, adrese teslim yandaşlara verilmiş. Kimsenin haberi olmadan bizim paralarımız bir yerlere aktarılmış hesap soran vatandaş yok. Bunların beşte birini CHP belediye başkanı yapsaydı bugün tefe koyarlardı, havuz medyasının her yerinden fokur fokur bunlar kaynardı. Herkes çarşaf çarşaf bunları yazardı. Ulusal basında açık oturumlara konu olurdu.”Düzce Belediyesi’nin hacmiyle, ekonomisiyle, nüfusuyla Türkiye’nin en küçük on ilinden bir tanesi olduğunu belirten Tozan, “Türkiye’nin en borçlu 10 belediyesi arasına giriyor. Böyle bir rezillik yok. Ben soruyorum o zaman burda “adelet var mı burada, hak, hukuk ne olacak? Şimdi bütün bunları yapanların hepsi caminin ön safında namaz kılacak, müslümanlık üzerinden milletten oy toplayacak, cenaze cenaze dolaşıp sosyalleşecek. Ama İslam’ın en büyük felsefesi; Allah, “Bana kul hakkıyla gelmeyin, affetmem” demiş. Ben hakkımı helal etmiyorum.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri