BAKANLIĞA ÇAĞRI: ADALET SAĞLAYIN!

Gündem 5 Aralık 2018 17:04
Videoyu Aç BAKANLIĞA ÇAĞRI: ADALET SAĞLAYIN!
A
a

Türk Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş, yıpranma hakkı ve performansa dayalı döner sermaye sistemi ile ilgili sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları aktardığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'na şöyle seslendi: “Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın.”

Türk Sağlık-Sen üyeleri bu kez sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı sağlayan yasanın beklentileri karşılamadığı gerekçesi ile kameraların karşısına geçti. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi önünde toplanan sendika üyeleri adına basın açıklamasını Şube Başkanı Ekrem Çavuş yaptı. TBMM tatile girmeden önce sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı sağlayan yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Çavuş, söz konusu düzenlemenin beklentileri karşılamadığını savundu.

 

“Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi beklenirken...”

Yasanın yıpranma payı verilmesinden öteye gidemediğini belirten Çavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı. Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6 yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışılan yılların karşılığı verilmedi.”

 

“Çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı”

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz hale geldiğini söyleyen Türk Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş, “Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır.” dedi ve açıklamasına şu şekilde devam etti: “Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinder dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebal çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır.”

 

“Bardak doldu, sabır taştı”

Defalarca “Bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor” dediklerini ancak çağrılarına kulak tıkandığını ifade eden Çavuş, son olarak şunları kaydetti: “Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Şunu hiç kimse unutmasın; sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri