BAKANDAN SEVİNDİREN AÇIKLAMA

Sağlık 23 Haziran 2021 13:11
Videoyu Aç BAKANDAN SEVİNDİREN AÇIKLAMA
A
a

Düzce’de haftalar sonra ilk kez önceki hafta artış yaşanan haftalık yüz bin kişiye düşen vaka sayısında salgının yeniden yükselişe geçmesi endişesi doğarken korkulan olmadı. Düzce’de bir haftalık artış yerini yeniden düşüşe bırakırken günlük ortalama vaka sayısı 33 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme sürecinde büyük önem taşıyan illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs güncel vaka sayılarını açıkladı.
Koca, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, 12-18 Haziran'da il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık COVİD-19 vaka sayılarına yer vererek, "Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da normalleşmeye engel değil. Aşı ile bitecek." ifadelerini kullandı.
Koca'nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık COVİD-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 51,27, Ankara'da 93,11, İzmir'de 25,99 oldu.
KORKULAN OLMADI, DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Düzce’de 17-23 Nisan haftasından bu yana kademeli olarak düşen vaka sayısında ilk kez geçen hafta artış yaşanmış ve bu durum sonrası uzmanlardan ‘rehavete kapılmayın’ uyarısı gelirken salgının yeniden artışa geçebileceği endişesi doğmuştu. Düzce’de korkulan olmayarak geçtiğimiz hafta itibariyle yükseliş yerini yeniden düşüşe bıraktı.
GÜNLÜK 33 VAKA
Önceki hafta 74,3 olan her 100 bin kişide koronavirüse yakalananların sayısı bu hafta 16 puanlık düşüşle 59,63’e geriledi. Verilere göre son hafta Düzce’de 232 kişi daha COVİD-19’a yakalandı. Günlük ortalama vaka sayısı da 33 oldu.
YENİ DÖNEMDE DE MÜCADELEYE DEVAM
1 Temmuz’da başlayacak olan tam normalleşme öncesi salgının yaşamın bir parçası olmaktan çıkması için uyarılarına devam eden uzmanlar yeni dönemde de maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edilmesi gerektiğini vurguluyor. Aşı seferberliği de hız kesmeden devam ederken sırası gelen vatandaşların aşılarını olması ise mücadelenin ana ekseninin oluşturuyor. Salgının bir insanla başladığını unutmadan vaka sayıları sıfırlanan kadar COVİD-19’la mücadelenin devam etmesi gerekiyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri