BAKAN SOYLU: SELDEN EN FAZLA DÜZCE ZARAR GÖRDÜ

Gündem 2 Temmuz 2022 17:59
Videoyu Aç BAKAN SOYLU: SELDEN EN FAZLA DÜZCE ZARAR GÖRDÜ
A
a

Sel felaketinin vurduğu Karabük’te konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinden en çok Düzce’nin etkilendiğini belirtti. Soylu, “Düzce Gölyaka'yı, Akçakoca'yı görmediniz. Düzce'de yaklaşık 21 bin dönüm ekili arazi suların altında. Bütün arkadaşlarımızla birlikte büyük bir çabayı göstermeye çalışıyoruz.” dedi. Soylu ayrıca, sel felaketinin vurduğu 7 ilin ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ ilan edilmesine ilişkin ise, selzedelerin yaralarının sarılacağını belirtti.  

Kuvvetli yağışlar ile birlikte Batı Karadeniz bölgesini vuran sel felaketinde ortaya çıkan hasarın izlerinin silinmesi ile ilgili devletin tüm kademeleri çalışmalarına devam ediyor. Düzce’de kuvvetli yağışlarla taşan dereler, büyük bir yıkıma yol açtı. Yollar ve köprüler yıkıldı, ekili tarım arazileri sel suları altında kaldı.  
“Düzce'de yaklaşık 21 bin dönüm ekili arazi suların altında kaldı”
Sel felaketinin vurduğu 7 ilden birisi olan Karabük’te incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan afetten en çok Düzce’nin zarar gördü. Bakan Soylu, "Karşı karşıya kaldığımız afette metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağmur yağdı, bu yönetilebilir bir mesele değil. Mesela Düzce Gölyaka'yı, Akçakoca'yı görmediniz. Düzce'de yaklaşık 21 bin dönüm ekili arazi suların altında. Bütün arkadaşlarımızla birlikte büyük bir çabayı göstermeye çalışıyoruz." diye konuştu.
“Tedbirleri en üst düzeyde almak gerekiyor”
Son iki yılda 65 bin afet evinin 45 binini bitirdiklerini ve teslim ettiklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:
"Kolay bir iş değil. Bitmeyen kısmı da son bir yılda olan kısmı. Onlar da yakın bir zaman içerisinde yapılacak inşallah. Biz emrinize amadeyiz. İki yerde kaybımız var. Düzce ve Kastamonu Küre'de. İnşallah onlara da yakın bir zamanda ulaşmak nasip eder. Bir daha böyle bir şeyle karşılaşmamayı temenni ediyoruz ama hepinize söylemek isterim; Türkiye afet bölgesidir. Bir taraftan sel, bir taraftan orman yangınları, bir taraftan ev yangınları, bunların hepsini yaşıyoruz. Onun için tedbirleri en üst düzeyde almak gerekiyor. Deprem, çığ var. Bu ülkenin her bir bölgesinde kendine ait birtakım afetler var. Biz boş mu duruyoruz? Hayır. 81 vilayetimizde İl Afet Risk Azaltma Planları yaptık. Şu anda Türkiye'de her yerde afet tatbikatları yapıyoruz. Erken uyarı sistemi yaptık. Onun için hep birlikte bu afetlerin ortaya koyduğu zararları telafi edeceğiz, vatandaşlarımızı da yalnız bırakmadık, bırakmayacağız da."
“Vatandaşın yanında olan bir devlet var”
Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 vilayette "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:
"Afet bölgesi çerçevesinde inşallah vatandaşımıza, etkilenenlere gerek tarım, gerek yollar, gerek iş yerleri, gerek evler olsun her birine gerekli desteği ve yardımı ortaya koyacağız. İkinci gün dolmadan, hiçbir şey görmeden sadece evleri su basan vatandaşlarımıza 3 bin, iş yerleri su basan vatandaşlarımıza da 5 bin az çok... Daha sonra zarar tazmini ne olduğu belirli olacak ona göre de onlara destek ve katkı koyacağız. Yani vatandaşın yanında olan bir devlet var. Eksik ve aksağı olmayan Cenab-ı Allah'tır ama gerek niyetimizle hem fiili olarak hem de niyet olarak gece gündüz vatandaşın yanındayız, halkımızla birlikteyiz. Onların derdine bir vesileyle çare olmaya çalışıyoruz."
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri