BAKAN KOCA’YA AÇIK MEKTUP

Gündem 21 Nisan 2020 16:21
Videoyu Aç BAKAN KOCA’YA AÇIK MEKTUP
A
a

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı açık mektubu düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaşan Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ek ödemelerdeki ayrımcılık ve adaletsizliğin son bulması çağrısı yaptı.

Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sendika Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından kaleme alınan ve sağlıkta yaşanan ek ödeme sorunlarını konu alan açık mektubun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderildiğini belirterek, mektubun içeriğini paylaştı. Sendika binasında kameraların karşısına geçen Çavuş, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ek ödemelerdeki ayrımcılık ve adaletsizliğin son bulması çağrısı yaparak, “Bu mektubu sizlerle paylaşıyor ve Sayın Bakan’dan çözüm istiyoruz.” dedi.
Kahveci’den Bakan Koca’ya mektup
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı mektup şu şekilde:
Sayın Bakanım;
Salgınla mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları fedakarlıkları, ortaya koydukları emsalsiz mücadeleleri ile başta siz olmak üzere tüm devlet yöneticileri ve aziz Türk milleti tarafından minnetle takip edilmekte, kendilerine teşekkürler sunulmaktadır. Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden sağlık çalışanlarımızın sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve  mağduriyetlerini gidermek bu süreçte özellikle devlet yöneticilerimize düşen en önemli sorumluluktu. Burada adaletin tesis edilerek çalışanlar arasında bir ayrım yapılmaması da tüm çalışanların temel beklentisiydi.
Bu anlamda ilk icraat olarak yaptığınız ek ödemelerin 3 ay tavandan ödenmesi ile ilgili kararınız bir müjde değil aslında çalışanın elinden alınan, kaybettiği yitik malı olan döner sermaye ücretlerinin iadesiydi.
Söz konusu ödemeyle ilgili usul ve esaslar yayınlandığında gördük ki döner sermaye sisteminin temel sorunu olan adaletsizlik burada da hükmünü sürmüş.
Bu durumun düzeltilmesi kapsamı, sürekliliği ve adaleti ile ilgili yeniden değerlendirme yapılması için Bakanlığa başvurumuzu yaptık. Çalışanlar adına yaptığımız bu çağrıya kulak verilmemesi tüm sağlık çalışanlarını üzmüştür. 
“Çalışanlar şu soruları cevap aramaktadır”
Sayın Bakanım;
Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında hizmet veren çalışanlar şu soruları sormakta ve cevap aramaktadırlar?
Aynı serviste hizmet veren çalışan iki hemşirenin sadece mezuniyetleri farklı olduğu için aldıkları ek ödemeler arasında  uçurum olmasının izahı nasıl yapılabilir?  Salgınla mücadele veya riskte mezuniyetin nasıl bir etkisi vardır?
Pandemi ile mücadelede görevli çalışanlarının tespit edilmesinde takdir yetkisi verilen idareciler burada sorunlu ve yanlış işlere imza atmışlardır. Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olarak hak kayıplarına neden olan bu durum nasıl telafi edilecektir?

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm