Bakan Dönmez Öncü’ye özel konuştu KÖYLERE DOĞALGAZA YEŞİL IŞIK!

Gündem 17 Şubat 2019 16:42
Videoyu Aç Bakan Dönmez Öncü’ye özel konuştu KÖYLERE DOĞALGAZA YEŞİL IŞIK!
A
a

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Öncü Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’a verdiği özel röportajında soba kullanımı yüzünden her kış hava kirliliği ile boğuşan Düzce’de merkez ve ilçelerden sonra köylere de ulaşması istenen doğalgaz için “Şu anda yasayla alakalı, hukuki bir engel var. Mecliste bir yasa değişikliğiyle, köylerde ve kırsalda, doğal gaz kullan

Bir dizi programa katılmak üzere Düzce’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sorularını yanıtladı.

Dönmez, Öncü Haber mikrofonlarına özel yaptığı açıklamada, 65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün adaylığından Düzce’deki doğalgaz kullanımına kadar çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özlü’ye manevi bir borcumuz var”

İlk olarak, Düzce’deki temaslarına ve Özlü ile olan yakın ilişkilerine dikkat çeken, Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Düzce’de birçok dostumuz, arkadaşımız var. Özellikle Sayın Faruk Özlü, eski bakanımızla çok uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Üniversite yıllarına dayanan, devamında Ankara’da bürokraside birlikte çalıştık. Dolayısıyla ona manevi bir borcumuz var. Bir dostluk borcu olarak da Düzce’deyiz. Tabii ki Düzce’de, enerji ve tabi kaynaklar alanında yaptığımız faaliyetleri incelemek ve vatandaşların varsa temennilerini dinlemek gelmiş olduk. Gerek valiliğimizde, gerekse belediyemizde, son derece verimli bir ziyaret geçti. Biz ilgili kurumların genel müdürleri ve yetkililerini de buraya çağırmıştık. Sorunları yerinde çözmek, merkezden çözmekten çok daha kolay ve pratik. Bu vesileyle de Düzce’ye gelmiş olduk.”

Özlü, adı geçmeyen ‘Gizli Kahraman’”

AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı ve eski Bakan Dr. Faruk Özlü’nün bilgi ve deneyimleri ile savunma sanayine ciddi katkıları olduğunu ve adı geçmeyen “Gizli Kahraman” olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Faruk Bey, uzun yıllar savunma sanayinde, birçok Ar-Ge projelerinin başında fiilen yöneticilik yaptı. Eğer bugün yerli ve milli sanayiden bahsediyorsak, bunların birçoğunun altında Faruk Bey’in imzası var. Aslında adı geçmeyen gizli kahramanlardan birisidir. Kendisi mütevazı kişilinden dolayı çok fazla çok fazla öne çıkmıyor ama Ankara’da bu işle fiilen uğraşanlar, onun bu konudaki emeklerini takdir edeceklerdir. Çünkü bu tip işler, uzun soluklu işler. Ar-ge’ye başladınız, yıllar boyunca bu alanda çalışma yapmak zorundasınız. Arkasından bunun pilot üretimleri, denenmesi, seri üretime geçmesi sabır isteyen işler. Her şeyden önce bunun modellenmesi önemli. Dr. Faruk Bey, bu işlerin modellenmesi konusunda, Ar-Ge yenilikler konusunda da son derece deneyimli bir arkadaşımız. Üniversitede de son derece çalışkan bir arkadaşımızdı. Beraber okuduk. O makinede okudu, ben elektronikte okudum. Zaman zaman yollarımız kesişti. O Ankara’ya gitti, biz uzun yıllar İstanbul’da kaldık. Ankara’ya dönünce de kendisi ile bir araya gelip, zaman zaman sohbet etme imkânımız oldu.

Düzce için büyük bir avantaj ve kazanç olduğu düşüncesindeyim”

Özlü’nün deneyimi ile birlikte Düzce’ye çok şey katacağına dikkat çeken Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben yerel kalkınma ve ulusal kalkınmanın uyum içerisinde, birlikte yürütülmesi açısından, merkezi idaredeki modeli ve yapılabiliyor olmasının, Düzce için büyük bir avantaj ve kazanç olduğu düşüncesindeyim. Hayırlı olsun, benim en ufak bir şüphem yok. İnşallah 31 Mart’ta, 1 Nisan sabahında, belediye başkanı olarak kendisini burada göreceğimizi ve ağırlayacağımızı düşünüyorum.”

Düzce doğalgaz kullanımında, İstanbul’dan sonraki ikinci ilimiz”

İstanbul’dan sonra, bütün ilçelerinde doğalgaz kullanılabilen tek ilin Düzce olduğunu söyleyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, köylere de doğalgaz ulaştırılması hususunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Düzce’nin 8-10 yıllık bir doğalgaz geçmişi var. Bu kısa süre içerisinde, bütün il ve ilçe merkezlerine doğalgaz götürdüğümüz başka bir ilimiz yok. Bir tek İstanbul var, ancak orada 1990’lardan bu yana doğalgaz kullanılıyor. Tabii ki büyük ölçekli bir şehrimiz. Düzce, İstanbul’dan sonraki ikinci ilimiz. Bugün farklı bir durumla da karşılaştık. İl ve ilçe merkezlerinde doğalgaz hattı tamamlanınca, çevre köyler de benzer taleplerle geliyor. Şu anda yasayla alakalı, hukuki bir engel var. Sayın vekillerimizle de görüştük. Mecliste bir yasa değişikliğiyle, köylerde ve kırsalda, doğal gaz kullanımının önü açılabilir. Bu talebi, mecliste, partimizle birlikte değerlendireceğiz. İnşallah, en kısa sürede, bu sorun da aşılırsa, başta yakın köylerimiz olmak üzere, doğal gaz kullanımı başlar diye düşünüyorum.”

Çok yakında, belki Karasu’da bir büyük liman inşaatı olacak”

Özlü’nün, Düzce’ye avantaj sağlayacağı söylemlerine ilişkin, açıklamalarda bulunan Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim hizmetlerimiz ayrım yapmaksızın, her ile, her köye, her beldeye gidiyor. Faruk Bey ile biraz ikili olarak da görüştük, Düzce’nin kalkınmasıyla ilgili ciddi projeleri olduğunu söyledi. Bu kapsamda, özellikle sanayi getirmek istiyorsanız, öncelikle altyapınızın sağlam olması gerekiyor. Ulaşım ağlarına yakınlığınız, sizler için bir avantaj. Çok yakında, belki Karasu’da bir büyük liman inşaatı olacak. Küresel pazarlara açılmak bakımında, bu oldukça önemli. Biz bakanlık olarak, enerji altyapısıyla alakalı, herhangi bir sıkıntı olduğunda, Düzce’nin yanında olacağız. Sayın Başkanın yanında olacağız.”

Çalışkan, dürüst, özü sözü bir…”

Bakan Dönmez, vatandaşların Özlü’ye neden oy vermesi gerektiğini ise şöyle açıkladı:

“Hizmet odaklı bakmak lazım. Sayın Özlü’nün projelerine bakmak lazım. Ben bir Düzceli olmuş olsam, 3 dönemdir AK Partili bir yönetimin, burada yaptıklarını, daha öncekilerle kıyaslayarak bakardım. Bunun dışında AK Parti, hem hükümet, hem belediyelerde ne söz verdiyse, hep gerçekleştirdi. Bunu dikkate almalarını tavsiye ediyorum. Sayın Özlü, hakikaten çalışkan, dürüst, özü sözü bir olan bir insanımız. Yörenin insanı. Yörenin bir değeri. Bunları alt alta koyunca, Faruk Bey’i tercih etmek için birçok neden var diye düşünüyorum. Tabii vatandaşların tercihini sorgulama yetkim yok, bu benim şahsi değerlendirmem.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri