BAKAN ÇOK, ALICI YOK!

Ekonomi 16 Temmuz 2021 14:13
Videoyu Aç BAKAN ÇOK, ALICI YOK!
A
a

Koronavirüs salgınının ekonomide neden olduğu olumsuz etki ve buna bağlı olarak kurbanlık fiyatlarında yaşanan artış hayvan pazarını da vurdu. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Mergiç Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarında geçen senelerde oluşan yoğunluk yerini derin bir sessizliğe bıraktı. Pazara gelenlerin sadece bakmakla yetindiğini söyleyen hayvan yetiştiricileri kurbanlık satamamaktan yakındı. Öte yandan kurban fiyatlarındaki artış yüzünden bu yıl küçükbaşa rağbetin daha fazla olduğu öğrenildi.

Öncü Haber ekibi, bayram öncesi hem alıcı hem de satıcıların nabzını Düzce Merkez’e bağlı Mergiç Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında tuttu.
YEM FİYATLARIYLA BİRLİKTE KURBANLIK FİYATLARI DA ARTTI
Koronavirüs salgınının olumsuz etkileri pazarda da hissedildi. Yem fiyatlarında yaşanan artışın kurbanlık fiyatlarını da yükselttiği gözlendi. Pazarda kurban fiyatları ise büyükbaşta 4 bin liradan başlıyor, 30 bin liraya kadar çıkıyor. Küçükbaşta ise fiyatlar bin 200 TL ile 3 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. 
Paylaşma ve manevi arınma mevsimi olan Kurban Bayramı’na 3 gün kala, normalde kurbanlık almak isteyen vatandaşlarla dolup taşması beklenen hayvan pazarı boş kaldı. Yıllardır böyle bir sezon yaşamadıklarını söyleyen hayvan satıcıları kara kara düşünürken umutlarını bayram günlerine bağladı.
FİYATLAR BİN 200-30 BİN ARASINDA DEĞİŞİYOR
Yetiştiriciler, kurbanlık alışverişi için gelen vatandaşların bakmakla yetindiğini kaydetti. Kurbanlıkta büyükbaşa gücü yetmeyen vatandaşın küçükbaşa yöneldiğini belirten esnaflar artan maliyetten dem vurarak fiyatların da geçen yıla oranla doğal olarak arttığını söyledi.
“İŞ İBADETTEN ET ALMAYA DÖNDÜ”
Kurban ibadetinin ticarete çevrildiğini söyleyen hayvan yetiştiricisi Mehmet Mutlu, “Bu iş kurban kesmekten çıkmış, et alma işine dönmüş. Marketlerde 600-700 liraya kurban adı altında et satmaya başlamışlar. Bu kurban değil. Keseceğin kurbanı görmen lazım. 800 liraya kurban olur mu? Olmaz. Adam 800 lirayı yatırıyor, bırakıp tatile gidiyor. Kurban yapmaktan çıkmış artık bu iş. Pazarda fiyatlar normal ortalama 200 kilo gelen karkas bir dananın fiyatı 10 bin lira civarında. Pazarda beklediğimiz bir yoğunluk yok. Hayvan pazarı bayrama kadar her gün sabah saat 06:00’dan öğlen 13:00’e kadar açık.” şeklinde konuştu.
HAYVANLARIMIZ HAZIR AMA VATANDAŞIN BÜTÇESİ HAZIR DEĞİL”
Kurban Bayramı öncesi satış yapamamaktan şikâyetçi olan Sabri Karaca, “Biz esnaf olarak her türlü hazırlığımızı yaptık, malımızı pazara getirdik. Bir seneden beri bakıyoruz, hazırlıyoruz. Hayvanlarımız hazır ama vatandaşın bütçesi hazır değil. Yem fiyatları yüksek olduğu için bizim de ona göre yüksek fiyat istemek zorunda kalıyoruz. Fiyatlar yüksek olunca da vatandaşın alım gücü azalıyor. Alım gücü azaldığı için de büyükbaştan küçükbaş hayvanlar daha çok tercih ediliyor Büyükbaş hayvanlarımız her sene olduğu gibi bu senede elimizde kalacak gibi gözüküyor. Ben yüzde 60 hayvanlarımın elimde kalacağını düşünüyorum.” sözleriyle hayvanlarının elinde kalacağından dert yandı.
“BİR HAYVAN BİLE SATAMADIM”
Bu kurban sezonunda hiç satış yapamadığı için kara kara düşünen Karaca, “2 bin 500 liranın altında hisse yok bu sene. Küçükbaş hayvan alıyorsun o da 1.600-1.700 lira. Fiyatlar böyle olunca asgari ücrete çalışan bir vatandaş kurban kesemiyor. Bütçeleri uymuyor. Hiçbir hayvan satamadım. Toplamda 12 hayvan getirdim ama satamadım hiç. 720 kilo civarında bir hayvanım var 19 bin lira istiyorum ama isteyen olursa 18 bin liraya vereceğim.” dedi. 
Öte yandan normalde her hafta perşembe günleri kurulan pazar, yaklaşan bayram öncesi arefe gününe kadar sabah saat 06.00 ile öğlen 13.00 saatleri arasında hizmet verecek.
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri