BAKAN: MİMARİSİ KENDİNE ÖZGÜ OLMALI

Gündem 2 Kasım 2018 16:43
Videoyu Aç BAKAN: MİMARİSİ KENDİNE ÖZGÜ OLMALI
A
a

Günümüzde yapılaşmada atılan yanlış adımlar sonucu kendine özgü mimarisi olması gereken şehirler adeta birbirine benzedi. Şehirleşmenin plansız olduğu akademik çevrelerce de doğrulanan Düzce'nin 'kimliksiz' bir kent olmaktan kurtarılması için artık harekete geçilmesi bekleniyor. Bunun için önemli mesajlar veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bir şehrin kültürü, mimar

 

 

 

1999 yılında iki büyük depremle yıkıldıktan sonra yeniden yapılanma sürecine giren Düzce'de kimliksiz yapılaşma, yüksek katlı binalar ve kentsel dönüşüm çalışmalarındaki yavaşlık tartışma konusu olmaya devam ediyor. Çok sayıda doğal ve tarihi zenginliği bünyesinde barındıran Düzce'ye mimari açıdan net bir kimlik hala tanımlanamıyor.

 

"Şehirlerimiz birbirine benzedi"

Bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her şehrin kendine özgü kültürünün ve mimarisinin bulunması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Artık bizim şehirlerimizin hepsi birbirine benzedi. Eskiden baktığınızda Selçuklu, Osmanlı döneminde dahi farklılıklar arz ediyordu. Bu farklılıkları bizim yaşatmamız gerekiyor. Bir şehrin kültürü, mimarisi kendine özgü olmak durumunda, oradaki yapıya uygun olmak zorunda, bizim de bunları yaşatmamız gerekiyor. Biz de bunlara yönelik bir 2023 Şehircilik Vizyonu hazırlıyoruz. Kentlerimizin, mimari yapılarımızın nasıl olması gerektiğini, şehirler ve bölge ölçeğinde nasıl yapılar olması gerektiğini bu vizyonda ortaya koymaya çalışacağız."

 

Düzce merkezi kimliksiz”

Şehirleşmenin plansız ve kötü olduğu akademik çevrelerce de doğrulanan Düzce'nin kentleşme sorununa çözüm arayışı uzun süredir devam ederken, bir çok şehrin muzdarip olduğu kimliksiz şehirleşme konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın atağa geçmesi umutları yeşertiyor.

Şehirleşmede atılan yanlış adımların il merkezini "kimliksiz" hale getirdiği Düzce'de özellikle şehri ikiye bölen Asar Deresi'nin kente özgü dokunuşlarla canlandırılmasının kente özgü bir mimari ortaya koymada önemli rol oynayacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

 

Sorunlar yerinde tespit ediliyor

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her hafta illere ziyaretler gerçekleştirip, sorunları yerinde tespit ediyor. Uygulamaları hızlı şekilde hayata geçirmek için ilin idarecileri ile istişarelerde bulunan bakanlık yetkilileri, şehrin geleceği, nüfusu, altyapısı, üstyapısı gibi gerekli olan noktaları planlamak için yol haritası çiziyor.

 

"Kentsel dönüşüme ilişkin planlarımızın olması gerekiyor"

Bu konuda da Düzce'yi yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ilde Mekansal Stratejik Plan yapılması gerektiğini vurguladı. Kentsel dönüşümde planlamayla ilgili sıkıntıların sahada görüldüğünü ifade Kurum, "Her belediyemiz, her ilimiz kendi içinde kentsel dönüşüm projelerine giriyorlar ve girmeleri de gerekiyor. Ancak şehir ölçeğinde kentsel dönüşümü de planlamamız gerekiyor. Çünkü şehirde satılabilecek konut sayısı belli. Bir ilçede satılabilecekten, arz talep dengesinden fazla bir üretim yaparsanız bu sefer öbür ilçeyi, öbür ilçe, öbürünü ve tüm şehri etkiler. Dolayısıyla bizim mekansal bir plan, altlığında da kentsel dönüşüme ilişkin planlarımızın olması gerekiyor." diye konuştu.

 

"Yüksek binalara 'dur' dememizin zamanı geldi"

1999 depremlerinin ardından 2 olan kat imar izninin bugün şehir merkezinde 4-5'lere Konuralp'te ise 20'lere kadar yükseldiği Düzce'de çok katlı binalar konusu sık sık tartışma ve eleştiri konusu olurken, Bakan Kurum, geçmişte yüksek katlı binaların, imar planlarının azlığı ve sanayileşmeyle kente göçün artması gibi nedenlerle hem "ihtiyaç" hem de "özenti"den kaynaklandığına dikkati çekti. Kurum, şöyle devam etti: "Ancak bugün baktığımızda yüksek binalar gerçekten bizleri rahatsız ediyor. 30-40 katlı binalar ki bunları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık 'dur' dememizin zamanı geldi. Biz de kendi içimizde hatalar yaptık ancak biz bundan sonra yapacağımız bütün projelerde yatay mimari, sosyal donatısı, sosyal ihtiyaçları olan projeler gerçekleştirmek zorundayız."

 

"Gelecek nesillere ecdadın bıraktığı gibi eserler bırakmalıyız"

Gelecek nesillere ecdadın bıraktığı gibi eserler bırakmanın önemini vurgulayan Kurum, "300-400 sene sonra biz bu dönemde şu eseri yaptık diyebileceğimiz projelere ihtiyacımız var. Bu projeleri de hep birlikte yapmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri