BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MERKEZİ KURULDU

Gündem 25 Ekim 2017 15:37
Videoyu Aç BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MERKEZİ KURULDU
A
a

Günümüzde önemli bir toplumsal yara olan bağımlılığa ‘dur’ demek için adeta seferberlik ilan edilen Düzce’de önemli adım… Düzce Üniversitesi bünyesinde Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkez, zehir tacirlerinin özellikle hedef aldığı gençleri bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak için çalışacak. Bağımlı vatandaşlara ve ailelerine destek olacak.

Düzce’de dört koldan mücadele
Düzce’de “Uyuşturucuyla Topyekûn Savaş” hedefiyle başlatılan mücadele hız kesmeden devam ediyor. Vali Zülkif Dağlı başkanlığında tüm ilgili kurumların katılımıyla yürütülen bağımlılığa yönelik toplumda farkındalığı arttırma odaklı çalışmaların yanı sıra kolluk kuvvetleri tarafından da operasyonlarla zehir tacirlerine geçit verilmiyor. Uyuşturucu satıcıları özellikle genç bedenleri hedef alırken, gençlerin ve çocukların bu illetten uzak durması adına dört koldan mücadele ediliyor. Okul çevrelerinde alınan güvenlik tedbirlerinin bu yıl daha da arttırıldığı Düzce’de bu önemli toplumsal sorunun etkin mücadele ile kökünün kurutulması amaçlanıyor. Eylem planı çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan çalışma ve projelerin bir bir uygulandığı şu günlerde bunları destekleyici önemli bir gelişme daha yaşandı. Düzce Üniversitesi bünyesinde, Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bağımlılığı önlemek için birçok çalışma yürütecek
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik gereği faaliyetlerine başlayacak olan merkez; bağımlılığı önlemek için gerekli tedavi ve rehabilitasyon konusunda araştırmalar planlamak, bağımlılığın toplumda gelişimini önlemek için projeler yürütmek, bağımlılığın neden olduğu sağlık sorunları konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bilimsel nitelikteki bilgileri kamuoyuna ulaştırmak gibi birçok çalışma yürütecek.

Ailelere de destek olacak
Kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacak Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Hizmet, Hemşirelik ve Tıp eğitimi esnasında öğrencilere bağımlılık araştırma ve uygulamalarını tanıtarak eğitimlerine katkıda bulunmayı, bağımlılık konusunda riskli grupta bulunan ergenlere yönelik hizmet veren profesyonellere eğitim vermeyi, bağımlılık alanında projelerde görev alabilecek gönüllüler ve destek grupları oluşturmayı ve bağımlılığı olan bireylerin ailelerine destek olmayı amaçlıyor.

Önemli projeleri hayata geçirecek
Sağlıklı bir toplum bilinci oluşturmak ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla merkez, diğer araştırma merkezi ve laboratuvarlarla işbirliği içinde ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırma projeleri hazırlamak ve bu projeleri gerçekleştirmek üzere çalışma grupları oluşturmak gibi faaliyetler gerçekleştirecek. Yurt içi ve yurt dışındaki bilimsel çalışmalara da katılacak olan merkez, ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sempozyum, seminer, panel, kurs ve benzeri bilimsel etkinlikler düzenleyerek bağımlılığa karşı kamuoyunda farkındalığı arttırmayı da hedefliyor. Bağımlılığı olan bireyler ve onların ailelerine destek olmak için eğitim ve danışmanlık faaliyetleri de düzenleyecek Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi, bağımlılık konusunda toplumsal bilinci arttırmak amacıyla önemli projeleri hayata geçirecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri