AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Gündem 5 Nisan 2018 12:12
Videoyu Aç   AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI
A
a

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Düzce Barosu tarafından Anıtpark Meydanı’nda tören düzenlendi. Tek siyasi parti olarak CHP’den temsilcilerin katıldığı törende konuşan, Baro Başkanı Azade Ay, “Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkan, yargının bağımsızlığı için mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren, hukuksuzluğun ve zulmün önünde eğilip bükülmeyen adalet savaşçısı avukatlar var.” dedi.

Düzce’de görev yapan avukatlar, 1958 yılından bu yana her yılın 5 Nisan günü Avukatlar Günü olarak kutlanması nedeniyle Anıtpark Meydanı’nda bir araya geldi.Düzce Barosu tarafından baroya kayıtlı avukatların katılımıyla düzenlenen törene Düzce Baro Başkanı Azade Ay, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Özbakır, Düzce Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Ali Kahraman ve tek siyasi parti temsilcisi olarak CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Başak Tütüncü ve CHP Parti Yönetim Kurulu Üyesi Vildan Cemşit katıldı.Tören, Baro Başkanı Azade Ay’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ay, günün önem ve anlamına dair bir konuşma yaptı.Avukatlık mesleğinin gücünü Anayasa’dan aldığına vurgu yana Ay, serbest meslek olarak değerlendirilen avukatlık mesleğinin bir kamu görevi olduğuna dikkat çekti.

Bizler davaların tarafı değil tarafların vekiliyiz”
Ay, avukatlara seslendiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Biz avukatlar, Türk Ceza Kanunu’nun 6. maddesinde açıkça düzenlediği üzere ‘savunma makamı’ olarak yargının kurucu unsuruyuz. Toplumun her kesiminden dil, din, inanç, mezhep ayrımı gözetmeksizin hakları haleldar olan bireylerin yasalar önündeki savunucularıyız. Bu nedenlerledir ki adil ve bağımsız yargının teminatı da biz avukatlarız. Biz avukatlar müvekkillerimizle özdeşleşmeyiz. Bizler davaların tarafı değil tarafların vekiliyiz. İcra dosyalarının alacaklısı, ceza dosyalarının sanığı, hukuk davalarının haksızı bizler değiliz. Bizler yalnızca yasalar çerçevesinde müvekkillerimizin haklarını savunan avukatlarız.”

Bu ülkede kayıtsız ve şartsız hukukun üstünlüğüne inanan avukatlar var”
Son olarak, avukatları bir arada tutan en temel paydanın hukukun üstünlüğüne olan inançları olduğunu dile getiren Ay, şunları kaydetti: “Bu nedenle bir kez daha ifade etmek isterim ki, bu ülkede avukatlar var. Kayıtsız ve şartsız olarak hukukun üstünlüğüne inanan, demokratik, laik, hukuk devleti ilkesini savunan, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkan, yargının bağımsızlığı için mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren, hukuksuzluğun ve zulmün önünde eğilip bükülmeyen adalet savaşçısı avukatlar var.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri