ATA’NIN DÜZCE’YE GELİŞİNİN 84. YILI

Gündem 18 Temmuz 2018 11:14
Videoyu Aç ATA’NIN DÜZCE’YE GELİŞİNİN 84. YILI
A
a

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin 84.yıldönümü olması nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz yaptığı basın açıklamasında, Atatürk’ün 18 Temmuz 1934 tarihinde “Fettah’ın Tarlası” mevkiinde karşılandığını belirtti.

İstiklal Mücadelesi yıllarında yurdun dört bir yanını karış karış gezen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 Temmuz 1934 tarihinde Düzce’ye gelişinin 84.yıl dönümü olması nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz bir basın açıklaması yaptı.

Atatürk: Bu köyün adı ‘Selamlar’ olsun

O gün Düzce’de neler yaşandığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:“Atatürk’ün başkanlığındaki heyet, 18 Temmuz 1934 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a giderken Düzce halkı tarafından ‘Fetah’ın tarlası’ mevkiinde karşılandı. Atatürk kendini karşılayan Düzce heyeti ve halk ile bir süre sohbet etti. Düzceliler Atatürk ve heyetinin bir süre burada dinlenmesini istediler fakat Atatürk sürelerinin kısıtlı olduğunu söyleyerek İstanbul’a doğru yoluna devam etti. Atatürk Düzce Şehri’nin batısındaki İbrahimağa Köyü’ne geldiğinde köylüler heyetin bir süre köylerinde dinlenmesini istediler. Atatürk köylülerin bu isteğini geri çevirmedi, onlarla bir süre sohbet etti. Köylüler Atatürk’ün başkanlığındaki heyete ayran ikram etti. Atatürk sohbet esnasında köylerinin adını sordu köylüler köylerinin adının ‘İbrahimağa’ olduğunu ifade ettiler. Bunun üzerine Atatürk bu köyün adı ‘Selamlar’ olsun dedi. Böylece İbrahimağa Köyü’nün adı Selamlar oldu.

İlk kez 1984 yılında kutlandı
Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığındaki heyetin Selamlar Köyü’ne gelişi ilk defa 1984 yılında bu köyde kutlanmıştır. Sözü edilen ilk kutlamada kutlama ve anma komitesi başkanı, Düzce kaymakamı Güngör Alış, Bolu Valisi Doğan Topaloğlu, Düzce Belediye Başkanı Selahattin Olcar, Muhtar İsmail Bay, köyün İlkokul Müdürü Şaban İçli idi.

Saygı, sevgi ve özlemle…
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Anadolu’nun kurtarıcısı Yüce Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin Düzce tarihi bakımından önemini belirtiyor onu saygı ile, sevgi ile, özlem ile devrimlerine bağlılık ile anıyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri