AŞI İLE İLGİLİ YENİ UYGULAMALAR GETİRİLDİ

Sağlık 1 Temmuz 2021 14:19
Videoyu Aç AŞI İLE İLGİLİ YENİ UYGULAMALAR GETİRİLDİ
A
a

Normalleşme öncesi gerçekleştirilen son Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından vatandaşlara seslenen Sağlık bakanı Fahrettin Koca, ilk etapta 50 yaş üstü ve sağlık çalışanlarında üçüncü doz uygulaması için bugünden itibaren başladığını duyurdu. Bakan Koca, BioNtech aşısında iki doz arasındaki sürenin 4 hafta olarak uygulanacağını söyledi. Aşı karşıtı propagandalara karşı vatandaşlara çağrıda bulunan Koca, " Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecektir. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı." ifadelerini kullandı.

Tam normalleşme süreci öncesi yapılan son Bilim Kurulu’nda yine koronavirüs ile mücadeledeki başlıkları görüşüldü. Toplantının sona ermesinin ardından kameraların karşısına Sağlık Bakanı Koca, önemli açıklamalarda bulundu.
Düzce’nin en çok görülen ikinci il olduğu delta varyantına karşı uyaran Bakan Koca, “Daha önce de ısrarla sizleri bu son dönemeçte temkinli ve teyakkuzda olmaya davet etmiştim. Bildiğiniz gibi koronavirüs bir rNA virüsü ve çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyelerde koruyucu görünüyor. Ancak mutasyonlara fırsat vermeden aşılamayı tamamlamak salgını durdurabilecektir. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın da yüksek seviyede olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor.” dedi.

Daha önce 2 doz aşısını olan vatandaşlarla ilgili de 3. doz uygulama kararı alındığını açıklayan Koca, “Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. Doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. Doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. Doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. Doz olarak yaptırabilirsiniz.” dedi.

Bakan Koca ayrıca koronavirüse yakalanan kişilere 6 ay doğal bağışıklık nedeniyle aşı uygulanmaması yönteminin de değiştirildiğini, bugünden itibaren bu sürenin 3 aya indirildiğini açıkladı.
BioNTech aşısı için 6-8 haftalık sürenin de yeniden değerlendirildiğini açıklayan Koca, “Elde edilen yeni veriler ışığında BioNTech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur” dedi.

Son günlerde aşı karşıtlarının doğru olmayan bilgilerle propaganda yaptığını kaydeden Bakan Koca, bu oyuna gelmeden tüm vatandaşların sadece kendileri için değil toplum için de gönül rahatlığı ile aşı olmaları gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:
“Aşıya karşı olmayan ama aşı olmakta tereddüt eden vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecektir. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı.
Emin olunuz, salgın koşulları altında geliştirilen tüm aşıları büyük bir hassasiyet ve titizlikle inceleyerek ülkemize getiriyor ve kullanıma alıyoruz. Bizler sizin adınıza bu tereddüdü yaşayıp ikna olduk ve inandığımız aşıları ülkemizde kullanıma sunduk. Birlikte sabrettik, birlikte mücadele ettik ve zafere birlikte yürüyoruz.
Salgına son darbeyi vuracak olan, aşı ile toplumsal bağışıklığı elde etmektir. Her bir vatandaşımız diğerlerinin aşı olmasını beklemeden aşısını olmalı ve toplumsal bağışıklık hedefinde mücadeledeki yerini almalıdır.”


 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri