ARTIK TEST DEĞİL AŞI KUYRUKLARI OLUŞUYOR

Sağlık 18 Haziran 2021 12:49
Videoyu Aç ARTIK TEST DEĞİL AŞI KUYRUKLARI OLUŞUYOR
A
a

Koronavirüsle mücadelede aşı seferberliği hız kesmeden devam ederken Düzce’de her gün rekor üstüne rekor kırılıyor. Yeni yaş ve meslek grupları ile SGK kaydı olan tüm işçi ve memurların dahil edilmesiyle vatandaşlar aşılarını olmak için sağlık kuruluşlarına akın ederken Düzce’de son 24 saatte 10 bin 100 doz aşı uygulaması yapıldı.

Son 15 aydır hayatı kâbusu çeviren yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede aşı seferberliğinde hız kazanılmasıyla mutlu son yaklaşıyor. Haziran ayı sonuna kadar 20 yaş üstü her vatandaşın aşıyla buluşmasının sağlanması için tedarik edilen partilerle takvimi günbegün güncellenirken seferberlik, yaş sınırlaması olmaksızın SGK kaydı olan işçi ve memurlarla 35 yaş üzerinde devam ediyor.
‘Türkiye’nin aşı konusunda sıkıntısı kalmamıştır’ sözleriyle konuyla ilgili net konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yönetiminde tüm yurtta aşı seferberliği kız kesmeden devam ederken Türkiye’de yeni en yüksek gün sonu sayısına ulaşıldı. Ülke genelinde 1 milyon 582 bin doz aşı uygulaması gerçekleştirilirken Türkiye, nüfusa göre en hızlı aşılamanın gerçekleştiği ülke oldu. Bakan Koca, ‘Kapasitemizi henüz görmediniz’ derken artışın devam edeceğinin sinyallerini de verdi.
Düzce’de de tüm aile sağlığı merkezlerinin aşıya uygun hale getirilmesi, fabrikalar için mobil aşı timlerinin oluşturulması ve ‘aynı gün randevu, aynı gün aşı’ uygulamasıyla aşılamada son 3 günde her gün yeni bir rekor kırılırken son 24 saatte ilk kez 10 bin bandı geçildi.
Daha önce günlük 800’ün altını dahi gören aşılamada katlanarak artan aşılama seferberliğinde Düzce’de bir günde toplamda 10 bin 100 doz aşı vatandaşlara uygulandı.
5 ayın geride kaldığı aşı seferberliğinde Düzce’de 118 bin 245 vatandaş aşılandı. Bunlardan 71 bin 78’ine ikinci doz uygulaması da yapılarak aşılama süreçleri tamamlandı. Kentte toplam uygulanan aşı dozu sayısı 189 bin 334’e ulaştı. Son yapılanlarla birlikte Düzce’de her 10 kişiden 3’ü aşılanmış oldu.
SİNOVAC’TA RANDEVU AÇILDI
Düzce’de bir süredir vatandaşlara yalnızca BioNTech aşısı için randevu verilebilirken uzun süredir sayının az olması nedeniyle sınırlı sayıda uygulaması gerçekleştirilen Sinovac aşısında da kısmi olarak stoklar güncellendi. Bu gelişmenin ardından Sinovac aşısı olmak isteyen vatandaşlara da kısıtlı sayıda randevu açılmış oldu.
Düzce’de artık salgının pik yaptığı dönemlerde vatandaşların yeni tip koronavirüs şüphesiyle beklediği test kuyruklarının yerini, salgınla mücadele en etkili silah olan aşı için oluşan kuyruklar aldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri