ARTIK KRİZE DÖNÜŞTÜ!

Gündem 8 Ocak 2018 17:00
Videoyu Aç ARTIK KRİZE DÖNÜŞTÜ!
A
a

Türkiye’de geçtiğimiz yılın hava kirliliği raporu belli oldu. Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havası temiz çıktı. Düzce beklendiği gibi havası kirli iller arasında boy gösterirken, raporu hazırlayan Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de artık krize dönüştüğüne işaret ettiği hava kirliliği sorununa karşı valilik ve belediyelere “Acil önlem alın!” çağrısı yaptı.

Türk Toraks Derneği’nden sonra Çevre Mühendisleri Odası da Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Türkiye’de sadece 6 ilin partikül madde ve kükürdioksit açısından uygun standartlarda olduğu belirlendi.

Sadece 6 ili temiz çıktı
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'nın geçtiğimiz yılı baz alan Hava Kirliliği Raporu’na göre; Türkiye’de 81 ilden sadece Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale’nin havası temiz çıktı. Metreküp başına 83 miligram partikül madde düştüğü açıklanan Düzce de havası kirli iller arasında yer aldı.Kentlerde insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan hava kirliliğine ülke genelinde çözüm bulunması gerektiği art arda açıklanan hava kirliliği raporlarıyla bir kez daha gözler önüne serildi.

Valilik ve belediyeler acil önlem almalı”
Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de havanın gittikçe kirlendiğini belirterek, “Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı.” çağrısı yaptı.

Düzce’de çözüm aranıyor
Diğer taraftan ‘Görünmez katil’ olarak tanımlanan ve bir çok hastalığa kapı aralayan hava kirliliğini en aza indirgemek amacıyla Düzce’de uygulamaya konan “Doğalgazı Yaygınlaştırma Projesi” çalışmaları devam ediyor. Maddi durumu iyi olmayan ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla doğalgaz yardımı yapılırken, önümüzdeki yıldan itibaren de il merkezinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilecek.Isınma amaçlı kömür kullanımından trafiğe, coğrafi konumundan sanayi tesislerine kadar bir çok nedenle her kış Düzce’de yaşayan vatandaşlara kabus yaşatan kirli havanın bu çalışmalar sonucunda nefes alınabilecek hale gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri