ARTIK BİRİ KAPIYI ÇALSIN!

Gündem 23 Ocak 2018 12:41
Videoyu Aç ARTIK BİRİ KAPIYI ÇALSIN!
A
a

Düzce'nin yıllardır büyük umutlarla katılım sağladığı, turist ve yatırımcı çekmek için önemli bir fırsat olan EMITT Fuarı'ndan bu kez eli dolu dönülmesi bekleniyor. Kış aylarında olduğumuz şu günlerde Kartalkaya ve Kartepe başta olmak üzere komşu illerdeki kayak merkezleri dolup taşarken, Düzce'nin içindeki cevher 30 yıldır değerlendirilemiyor. Gölyaka sınırlarında bulunan ve kayak sporu için biçilmiş kaftan konumundaki Kardüz Yaylası'na MARKA'nın da desteği ile fuarda yatırımcı çekilmesi halinde Düzce'deki kış turizmine yeni bir kapı aralanacak.

Düzce'nin zenginlikleri sektöre anlatılacak
Türkiye’nin en kapsamlı turizm fuarı olarak kabul edilen ve 25-28 Ocak tarihleri arasında 22’ncisi düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'na Düzce, bu yıl da Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) koordinasyonunda katılım sağlıyor. Sektör profesyonellerinin yer aldığı 3 numaralı salonda katılım gerçekleştirilecek fuarda MARKA ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sektörle buluşacak.

EMITT'te yatırımcı hüsranı
Turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için yıllardır yapılan girişimlerin bir halkasını oluşturan EMITT Fuarı'ndan Düzce, şu ana kadar beklediği ölçüde geri dönüş alamadı. Doğal, tarihi ve kültürel potansiyellerinin daha geniş kitlelere tanıtılması sayesinde turist sayısında kıpırdanmalar olsa da konu yatırımcı olunca durum hiç de iç açıcı olmadı.

MARKA Kardüz'ü gündemine aldı
Bunun farkında olan MARKA da yıllardır kış turizmine kazandırılması istenen ancak bir arpa boyu yol alınamayan Gölyaka sınırları içerisinde bulunan Kardüz Yaylası'nı gündemine aldı. Bölgedeki turizm yatırım olanaklarının fuar süresince ilgilenenlere aktarılacağını duyuran MARKA, Düzce Kardüz Yaylası başta olmak üzere özel teşvik olanaklarının bulunduğu yörelere özel önem verildiğini açıkladı.

30 yılda sıfır yatırım
Bir çok siyasi ve idarecinin "Türkiye'nin Davos'u olacak" dediği Kardüz'ün 1980'li yıllardan bu yana kayak merkezine dönüştürülmesi hayali gerçeğe dönüştürülemedi. Son 5 yılda yol ve elektrik sorunu aşılarak altyapı hazırlandı, turizm gelişim bölgesi ilan edilerek yatırımcının önü de açıldı! Ancak buna karşılık tesisleşme adına gelinen nokta sıfır yatırım!

Düzce beklesin, komşular oteller diyarına döndü
Kardüz, turizme açılamadan bir kış sezonuna daha geride bırakmaya hazırlanırken, komşu illerdeki kayak merkezleri adeta oteller diyarına dönüştü.

EMITT önemli fırsat
Kayak sporu için gerekli yatırım ve tesisleşme yapıldığında gözde kayak merkezleri ile yarışacak düzeye kısa sürede geleceğine kesin gözüyle bakılan Kardüz için Düzce'nin artık yerinde top sektirmeyi bırakması gerekiyor. Şehrin en yüksek tepesi olan ve kış sporları için biçilmiş kaftan konumundaki Kardüz Yaylası'na EMITT Fuarı vesilesiyle yatırımcı çekmek şimdi yöneticilerin üzerine düşeni yapması gerekiyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri