ALIŞVERİŞ HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ!

Gündem 30 Ekim 2018 14:11
Videoyu Aç ALIŞVERİŞ HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ!
A
a

Düzce Üniversitesi öğrencileri tüketici hakları konusunda bilgilendirildi. Programın konuşmacısı Ticaret Uzmanı Fazıl Şal, tüketim kültürüne işaret ederek, insanların, ihtiyaçları olmadığı halde sırf kendilerini iyi hissetmek için alışveriş yaptıklarını ve bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu ifade etti.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nün düzenlediği programda, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nde ticaret uzmanı olarak görev yapan Fazıl Şal, öğrencileri tüketici hakları konusunda bilgilendirdi. Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Valiliği Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, Düzce Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar, 24 Ekim Çarşamba günü Erzincan’ın İliç ilçesinde şehit düşen Düzceli Furkan Kaplanbaba’yı anarak, ailesine ve sevdiklerine sabırlar diledi.

Tüketime yöneltilen kişileri uyardı

Ülkeler arasındaki sınırların kalkması ve marka ürünlerin çoğalması ile üretim, marka ve patent hukukunun tüm dünyada önem kazandığını belirten Acar, “Pazarlama, üretim ve tüketim alanlarındaki gelişmeler, pazarın zayıf tarafını oluşturan tüketicilerin korunmasını da büyük oranda artırmıştır.” diyerek, günümüzde reklamlarla ve söylemlerle tüketime yöneltilen kişileri uyardı. Programın gerçekleştirilmesi için destek veren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür eden Acar, etkinliğin herkes için faydalı olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi öğrenci odaklı bir üniversite”

Düzce Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar’ın açılış konuşmasından sonra konu hakkında kısa bir açıklama gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney, Düzce Üniversitesi’nin öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu hatırlatarak, bu tür bilgilendirici programların sıklıkla devam edeceğini vurguladı.

İhtiyaçları olmadığı halde sırf kendilerini iyi hissetmek için alışveriş yapıyorlar”

Açılış konuşmalarının sonrasında sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Ticaret Uzmanı Fazıl Şal, günümüz toplumlarında tüketim kültürü oluşturulduğunu belirterek, insanların, ihtiyaçları olmadığı halde sırf kendilerini iyi hissetmek için alışveriş yaptıklarını ve bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu ifade etti.

Telefonla satış ve evlere gelerek yapılan pazarlamaya dikkat!

E-ticaret, telefonla satış ve evlere gelerek yapılan pazarlama ve satışlarda çok dikkatli davranılması gerektiğini söyleyen davetli konuşmacı, anayasanın 2. ve 172. maddelerinin devlete tüketicileri koruma yükümlülüğünü getirdiğini; ancak asıl amaçlarının kişileri bilinçlendirerek, hukuka gerek kalmadan oluşabilecek haksızlıklara karşı önlem almak şeklinde açıkladı. Düzce Üniversitesi öğrencilerinin tüketici hakları konusunda olası bir sorunla karşılaştığında, nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini örneklerle anlatan Şal, faydalı bilgiler paylaşarak bilinçli tüketici olmak için yol gösterici değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren Ticaret Uzmanı Fazıl Şal, kendisine bu fırsatı verenlere ve programda emeği geçenlere teşekkür etti. Program, Şal’a yaptığı başarılı sunum ve çalışmaları için teşekkür plaketi takdimiyle son buldu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri