AKYOL MEZARI BAŞINDA ANILDI

Gündem 30 Eylül 2018 16:58
Videoyu Aç AKYOL MEZARI BAŞINDA ANILDI
A
a

Eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanlarından, Düzce’ye gönül vermiş siyasetçi merhum Avni Akyol ölümünün 19. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

21 Temmuz 1977 ve 20 Kasım 1978 tarihleri arası Kültür Bakanı, 30 Mart 1989 ve 20 Kasım 1991 tarihleri arasında ise Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Avni Akyol, 30 Eylül 1999'da bir cenaze için gittiği Bolu Gerede'de, kaldığı otelde kalp krizi geçirerek vefat etmişti. Düzceli siyasetçi ve eğitimci merhum Avni Akyol, ölümünün 19. yıldönümünde, Düzce Şehir Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı. Ailesinin isteği üzerine 6 yıldır olduğu gibi bu yıl da resmi tören düzenlenmedi.Anma törenine ailesinin yanı sıra Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, iş insanı Önder Tonyalı ve öğrenciler de katılım sağladı. Tören Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından, aşure ikramı ile sona erdi.

Kıymet bilen, vefalı, Düzce’ye çok hizmet etmiş olan birisidir”
Anma töreninde açıklamalarda bulunan Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, şöyle konuştu: “Avni Akyol, bakanlığımızı yapmış, değerli bir insandır. Her yıl, ölümünün yıldönümü olan 30 Eylül’de, öğrencilerimiz ile birlikte buraya geliriz. Avni Akyol’un ailesi ile birlikte, kendisine dualar eder ve bir anma programı düzenleriz. Avni Akyol, ülkemizin yetiştirdiği, Anadolu topraklarından çıkan bir insandır. Genç yaşlarda, sorumluluğu yüksek, önemli görevlerde bulunmuştur. Çocuklarımıza ve geçlerimize örnek bir insandır. Doğduğu ve yaşadığı bu toprakların kıymetini bilen, vefalı, Düzce’ye çok hizmet etmiş olan birisidir. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

Nurlar içerisinde yatmasını, mekanının cennet olmasını diliyorum”
Törende konuşan, Merhum Avni Akyol’un damadı Necati Çevirir ise şu ifadeleri kullandı: “Bugün (dün) Rahmetli Avni Akyol’un aramızdan ayrılışının 19. yılı. Onu her geçen yıl daha büyük bir özlem, sevgi ve saygıyla anmaya devam edeceğiz. O; değerleriyle, merhametiyle, güzel kalbi, gülen yüzü ve alçak gönüllülüğüyle daima bizlerle birlikte olacaktır. Sayın Akyol sadece siyasi bir figür değil, aynı zamanda derin rehberlik kimliğiyle düşünen, ülkesi için kaygıları olan, erdem sahibi bir insandı. Toplumun her kesiminden, her yöresinden, her yaştan insanların sevgiyle ve saygıyla andıkları ender kişilerden birisiydi. Bugün çok sevdiği Düzce’de, kendi belirlediği yerde, başında bir meşale, öz benliğini öz kimliğini yansıtan bir kitapla, sonsuz istirahatında unutulmayacağını bilerek her gün anımsanarak huzur içinde uyumaktadır. Herkesin gönlünde her yönüyle çok güzel bir insan olarak yaşamaktadır ve yaşayacaktır. Hepimiz için değerli olan aziz hatırasıyla ilgileniyor, nurlar içerisinde yatmasını, mekanının cennet olmasını diliyorum.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri