AKILLI ÜRETİM ÇAĞI VE GETİRECEKLERİ

Gündem 18 Nisan 2019 12:02
Videoyu Aç AKILLI ÜRETİM ÇAĞI VE GETİRECEKLERİ
A
a

Düzce Üniversitesi’nde Otomasyon ve İnovasyon 2019 Zirvesi düzenlendi. Zirvede yapılan konuşmalarda, endüstriyel otomasyon ve iletişim çözümleriyle başlayan Endüstri 4.0 çağının günümüzde akıllı robotlarla çalışan fabrika gibi olanakları mümkün kıldığı vurgulandı.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Endüstriyel ve Otomasyon Topluluğu tarafından düzenlenen “Otomasyon ve İnovasyon Zirvesi 2019” Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı programın açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gürcan Samtaş gerçekleştirdi. Mühendisleri, insanların ve toplumun sorunlarına ve ihtiyaçlarına teknik çözümler sunan, bilimsel yöntemlerle çalışan ve düşünen kişi şeklinde tanımlayan Samtaş, mühendis olmanın düşünmeyi, gelişen olaylara sistematik bakmayı, neden sonuç ilişkileri kurabilmeyi ve bakış acısını değiştirmeyi gerektirdiğini söyledi.

“Ciromuzun yüzde 8’lik kısmını Ar-Ge projelerine ayırdık”

Programın ilk sunumu gerçekleştiren bir şirketin Müşteri Çözümleri Müdürü Fikret Kemal Akyüz, şirketlerinin bir Alman firması olduğunu belirterek yaptıkları cironun yüzde 8’lik kısmını Ar-Ge projelerine ayırdıklarını ifade etti. Amaçlarını, müşteriye özel ürün ve ön montajı yapılmış çözümler ve projeler üretmek şeklinde açıklayan Akyüz, firmalarında birçok Mekatronik Mühendisi görev aldığını ve bu bölüm mezunlarının çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu söyledi.
Endüstriyel otomasyon ve iletişim çözümleriyle başlayan Endüstri 4.0 çağının günümüzde akıllı robotlarla çalışan fabrika gibi olanakları mümkün kıldığını dile getiren konuşmacı, yaşamımızı ve iş hayatımızı iyileştirmek için teknoloji ve endüstriyel otomasyon alanındaki araştırmaların önemine değindi.

“Mekatronik ile ilgili Türkiye’de ilk ve tek derneğiz”

Programın bir diğer davetli konuşmacısı, Mekatronik Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yasin Adıgüzel, mekatronik ile ilgili Türkiye’de ilk ve tek dernek olma özelliğine sahip olduklarını ifade etti. Kurmuş oldukları dernek ile meslektaşlar arasında mesleki, kültürel ve sosyal dayanışmayı sağlamayı hedeflediklerini belirten Adıgüzel, mekatronik alanının Türkiye’de en yetkili devlet kurumlarına ve özel kurumlara tanıtarak bilinirliğini arttırmayı düşündüklerini sözlerine ekledi. Mekatronik Mühendisliğinin sektör ve diğer mühendislik alanları arasında hak ettiği yeri bulması için gerekli tüm girişimlerde bulunduklarını dillendiren konuşmacı, dünyada gerçekleşen Endüstri 4.0 konusunda ülkemizde Mekatronik Mühendisleri olarak devrimin öncüleri olmayı planladıklarını söyledi.
Programın son konuşmacısı olan Adres Patent Üniversite Projeleri Müdürü Seval Yılmaz ise firmalarında her türlü konuda patent dosyası ile karşılaştıklarını söyleyerek daha çok teknoloji alanında işlem yürüttüklerini ifade etti. Öğrencilere, üniversitelerde bulunan teknoloji transfer merkezleri ile irtibat halinde çalışmalarını tavsiye eden Seval Yılmaz, fikri sınai mülkiyet hakları hakkında da bilgiler vererek; marka, marka tescil belgesinin zorunlu olduğu durumlar, patent ve faydalı model gibi konularda önemli bilgiler aktardı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri