AKÇAKOCA'DA YENİ TESİS HİZMETE GİRDİ

Gündem 4 Ocak 2020 17:07
Videoyu Aç   AKÇAKOCA'DA YENİ TESİS HİZMETE GİRDİ
A
a

Akçakoca'da her sağanak yağışta musluklardan çamurlu su akması nedeniyle yaşanan çilenin son bulması için inşa edilen yeni içme suyu arıtma tesisi 3 Ocak Cuma günü hizmete girdi. Akçakoca Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Arıtılmış su depolarımızdaki mevcut suların tükenmesi ile birlikte vatandaşlarımız musluklardan temiz su kullanabilecektir." ifadesini kullandı.

Akçakoca'da son günlerde etkili olan kuvvetli yağışlara bağlı olarak içme suyu havzasının aşırı çamurlanması sonucu musluklardan kirli su akması şikayetleri de beraberinde getirirken, bu mağduriyetin son bulması için inşa edilen yeni içme suyu arıtma tesisinin hizmete girmesi dört gözle bekleniyordu.
Tesisin yeni yılık ilk günlerinde hizmete gireceğini geçtiğimiz günlerde müjdeleyen Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, "Vatandaşlarımızın birkaç gün daha sabretmesini istiyoruz. Yeni içme suyu arıtma tesisimizin bir hafta içinde faaliyete girmesiyle musluklardan bulanık su akma sorunu tarihe karışacak." demişti. Bu açıklamadan sadece 4 gün sonra beklenen hizmet devreye sokuldu.
Akçakoca Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
"D.S.İ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam etmekte olan Akçakoca Yeni içmesuyu Arıtma tesisi performans testleri ve kontrolleri idaremize personel görevlendirmesi talebinde bulunulan 15 Ekim 2019 tarihinde başlanmış olup 12 Kasım 2019 tarihinde performans testleri tamamlanmıştır.
Tesisin devreye alınması için 14 Kasım 2019 tarihinde tüm analizler yapılmak üzere idaremizce numuneler Düzce Toplum Sağlığına aldırılarak istanbul 1.nolu toplum sağlığı merkezi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na gönderilmiştir.
Tahlil sonuçları 23 Aralık 2019 tarihinde Akçakoca Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğümüze Düzce Toplum Sağlığı yazısı ile insanı tüketim amaçlı sular yönetmeliğine uygun olduğu bildirilmiş 24 Aralık 2019 tarihinde D.S.İ Genel Müdürlüğüne arıtma tesisinin devreye alınması için talep yazısı yazılmıştır.
Yüklenici firmanın aritma tesisinin devreye alinabilmesi icin elektrik aboneliğinin Akçakoca Belediyesi üzerine alınmasi talebi doğrultusunda 27 Aralık 2019 tarihinde 50 bin TL depozito yatırılarak tesisin elektrik aboneliği Akçakoca Belediyesine devir alınmıştır.
Yapılan çalışmalar sonrası tekrardan D.S.İ'nin geçici kabulü yapılmamış olan tesisin devreye alınabilmesi için idaremizden istediği taahhüt 30 Aralık 2019 tarihinde verilmiş olup bugün itibari ile tesis yüklenici firmanın kontrolünde ve personelimiz nezaretinde devreye alınarak şebekeye su verilmeye başlanmıştır.
Bugün itibari ile şebekeye verilmesine başlanan arıtılmış su depolarımızdaki mevcut suların tükenmesi ile birlikte vatandaşlarımız musluklardan temiz su kullanabilecektir."

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri