AKÇAKOCA’DA İLK KEZ DÜZENLENDİ

Gündem 1 Ekim 2018 15:57
Videoyu Aç AKÇAKOCA’DA İLK KEZ DÜZENLENDİ
A
a

Akçakoca Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile “4007 Bilim Şenliği” destekli program kapsamında ilk kez düzenlenen “Akçakoca Bilime Yelken Açıyor” başlıklı etkinlik, Akçakoca’da gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, bu tür etkinliklerin Düzce’nin tüm ilçelerine yayılması gerektiğini belirtti.

Akçakoca Kaymakamlığı’nın önünde gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, çeşitli kamu kurumlarının temsilcileri, öğrenciler ve şehir halkı katılım sağladı.

Bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlıyor”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, “Akçakoca Bilime Yelken Açıyor” adlı bilim şenliği açılışının mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, bilim şenliklerinin; öğrenmeye önem veren, araştırmacı ve bilimin ilerlemesine yardımcı olan ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından birisi olduğunu ifade etti.Bilim şenliklerinin; genç beyinlerin, bilimin önemini kavrayan birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişinin fark etmelerini olanak sağladığını vurgulayan Yemenici, bu tür etkinliklerin hayal gücü ile yaratıcılığın birleşiminden elde edilen verilerin sergilendiği bir yer olduğunu söyledi. Eğitim kurumlarının ve eğitime gönül vermiş kuruluşların, öncelikli amacının yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamak olduğuna dikkat çeken Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, etkinliğe emek veren, katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Gençler Düzce’nin inşasında söz sahibi olacak”

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir yaptığı konuşmasında, gençleri kendi zamanlarındaki çağa göre değil, ilerideki yaşayacakları çağa göre yetiştirmek istediklerini belirterek, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği’nin son derece önemli olduğunu ifade etti. Gençlerin eğitimli ve iyi yetiştirilmesi için gayret ettiklerini dile getiren Keşir, bu tür etkinliklerin gençlere bizzat deneyimleme imkanı sağladığını ve bu deneyimli gençlerin de Düzce’nin inşasında ve ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacağının altını çizdi. Emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür eden Ayşe Keşir, bu tür etkinliklerin her zaman yapılması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Gençlerin gelişmesine katkı sunacak her türlü etkinliği destekliyoruz”
Etkinliğin son açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı; bilim şenliğinin önemine değinerek, bu tür etkinliklerin Düzce’nin tüm ilçelerine yayılması gerektiğini belirtti. Gençlerin gelişmesine katkı sunacak her türlü etkinliği desteklediklerini söyleyen Düzce Valisi, etkinliğin herkes için hayırlı ve yararlı olması temennisinde bulunarak, etkinliğe emek verenlere teşekkür etti.Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, çeşitli sosyal ve kültürel yarışmalarda dereceye girenlere hediyeleri takdim edildi. Hediye takdiminin sonrasında Dr. Zülkif Dağlı, Ayşe Keşir ve diğer protokol üyeleri alanda bulunan atölyeleri ziyaret ederek, yetkililerden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Düzce Üniversitesi açtığı 3 atölye ile bilim şenliğine önemli katkı sağladı
Teknolojiden kültürel faaliyetlere, sosyal etkinliklerden eğitime kadar 30 adet atölyenin yer aldığı bilim şenliğinde Düzce Üniversitesi; Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİYOM), Arkeoloji Atölyesi ve Su Ürünleri Atölyesi ile etkinliğe gelen öğrencileri bilgilendirdi.Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Arş. Gör. Salih Tunç Kaya’nın ekip liderliğini yaptığı Su Ürünleri Atölyesi’nde Düzce Üniversitesi öğrencileri, katılımcılara su altı ürünlerini tanıtarak balıkların kurutulup doldurulma ve arşivleme yöntemini gösterdi. Ekip liderliğini Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Okan’ın yaptığı Arkeoloji Atölyesinde ise öğrenciler, ziyaretçilere kum havuzunda arkeolojik çalışma yöntemlerini gösterdi. DÜBİYOM’un arşivlediği ürünlerinin de sergilendiği etkinlikte ziyaretçiler, gündelik hayatta göremeyeceği birçok su altı canlılarını görerek bilgi edindi.

Adına yakışır bir etkinlik oldu”
Etkinlik sonunda kısa bir açıklama yapan DÜBİYOM Müdürü Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu, bilim şenliğinin adına yakışır bir etkinlik olduğunu belirterek, Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak etkinliğe sağladıkları katkıdan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Standı ziyaret eden çocukların daha önce görmediği birçok ürünü burada tanıdığını ve ürünlerin yanında sergilenen su altı fotoğrafları sayesinde de denizde süren yaşama tanık olduklarını ifade etti. Sürdürülebilir bir yaşam için ilerleyen teknolojiyle birlikte, sosyal sorumlulukları artıracak bu tür bilgilendirici çalışmaların da yapılması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Yağlıoğlu, etkinliğe emek harcayanlara teşekkür etti.

 

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri