AKÇAKOCA’DA BOĞULMALARA KARŞI SIKI ÖNLEM

Gündem 27 Temmuz 2022 16:17
Videoyu Aç AKÇAKOCA’DA BOĞULMALARA KARŞI SIKI ÖNLEM
A
a

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde son haftalarda art arda yaşanan boğulma vakalarına paralel olarak birçok sahil kentinde benzer olayların yaşanması üzerine bakanlık harekete geçti. İçişleri Bakanlığı Düzce Valiliği’ne “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi. Genelgede belirlenen yüzme alanlarının maksimum 200 metreye kadar olacağı açıklandı.  

Karadeniz’in hırçın dalgalarının yüzmeyi zorlaştırdığı Akçakoca kıyılarında çeken akıntının da baş göstermesi nedeniyle son günlerde boğulma vakalarında artış gözlendi. Bir günde 3 kişinin boğulmaktan son anda kurtarıldığı kentte, çalışmaları devam eden dalgakıranlara olan ihtiyaç bir kez daha gözler önüne serildi.
Akçakoca gibi sahil kentlerin artan boğulma vakaları üzerine devletten de tedbirleri arttırıcı adımlar geldi. İçleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelgede, sahillerde ve denizde alınacak önlemler arttırıldı.
Bakanlık tarafından Düzce Valiliği’ne gönderilen uyarı genelgesine göre; sağlık, güvenlik ve sosyal donatılar açısından yeterli görülen, can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet gibi yüzülebilir yerler mart ayının sonuna kadar valilik tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulacak. Belirlenen alanlar dışında suya girilmesine izin verilmeyecek.
Akçakoca’da boğulma vakaların artmamasına sebep olan çeken akıntının olduğu yerlere uyarı levhaları yerleştirilecek ve baraj, gölet, sel kapanı gibi yerler insan geçişini engellemek amacıyla tellerle kapatılacak.
Bakanlık tarafından belirlenen yüzme alanlarının maksimum 200 metreye kadar olacak. Belirlenen alanlara motorlu ve motorsuz deniz aracının girmesi ve bu alanlarda yarış, gösteri ya da benzer herhangi bir aktivite yapılması yasaklanacak.
Öte yandan sahilde devriye/denetim görevi yapan kolluk/belediye personellerine ilk yardım ve kurtarma eğitimi verilecek. Yüzme alanlarındaki yoğunluk ve risk durumuna göre ilgili işletme tarafından Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan belgeli cankurtaran görevlendirilecek. Denize girilen yerlerde her türlü su ürünleri avcılığı yasaklanacak. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri