AK PROJE İLE DÜZCE'YE YAKIŞAN YAPILSIN...

Gündem 24 Ocak 2020 17:25
Videoyu Aç  AK PROJE İLE DÜZCE'YE YAKIŞAN YAPILSIN...
A
a

Her göreve gelen belediye başkanının "Eskişehir'in Porsuk Çayı gibi olacak" dediği ancak ıslah ve 2-3 tablo konulmaktan öteye gidilemeyen Asar Suyu için bu kez Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün seçim beyannamesinde yer alan AK Proje için harekete geçiliyor. Asar-Karaca Deresi entegre çalışmasının ilk etabı olan Asar Suyu Rekreasyon Alanı için fikir projesi belirlenen jüri üyeleri arasında Şehir ve Bölge Plancısı, mimar ve kentsel tasarımcılar yer alıyor. Başkan Faruk Özlü'nün girişimleri ile belediyeye Asar Suyu için 2 milyon TL hibe kazandırılırken, Asar Suyu'nda Düzce'nin kent kimliğine ve tarihine uygun şekilde bir projenin hayat bulması hedefleniyor.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü; yeni yılda seçim beyannamesinde yer alan projeler için harekete geçileceğini ve 2020 yılının Düzce'de değişim ve dönüşümün başlangıcı olacağını söylemesi ile birlikte kurum içinde oluşturulan Proje Ofisi, çalışmalarına hız verdi.Düzce şehir merkezinden geçen Asar Suyu'nun 4,8 kilometrelik alanı üzerinde yapılacak rekreasyon çalışmasına ilişkin, hazırlanacak projeler arasında ulusal çapta yarışma düzenlenecek.
Yarışma öncesi envanter dosyalarının hazırlanması amacıyla Asar Suyu'nun projeye dahil edilecek alanı üzerinde hava çekimleri yapan Proje Ofisi, belirlenen alanla ilgili proje hazırlayacak katılımcılar için dere kenarında bulunan, arazi, imar durumları ve yapı türleri ile ilgili olarak harita hazırladı.
"Düzce ili Asarsuyu Deresi Ve Çevresi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım Yarışması"nda jüri olarak görev alacak akademisyenler de belirlendi ve kendilerine talep yazıları gönderildi. Buna göre asli jüri üyesi olarak belirlenen isimler şu şekilde oldu:
Dr. Öğretim Üyesi Ali Kılıç Şehir ve Bölge Plancısı Yıldız Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Mehmet Murat Gül Mimar İstanbul Teknik Üniversitesi
Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu Peyzaj Mimarı Düzce Üniversitesi
S. Han Tümertekin Yüksek Mimar
Talha Kös Kentsel Tasarımcı

Yarışma ile en iyi proje seçilecek
Çalışmalar kapsamında yarışmanın düzenlenmesi için yapılacak ihalenin şartnamesini belirleyen Düzce Belediyesi, Başkan Faruk Özlü'nün girişimleri ile Asar Suyu için 2 milyon TL, Konuralp için ise 1.5 milyon TL hibe kazandırmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan hibeler ile Asar Suyu'nun Türkiye standartlarında bir yaşam alanına dönüştürülmesi için en verimli proje birbirinden uzman isimler tarafından seçilecek. Düzce'nin kent kimliğine ve tarihine uygun şekilde yeniden düzenlenecek alan için yarışma sonrası çalışmalar vakit kaybetmeden başlatılacak.

Projede neler olacak?
Seçim beyannamesinde AK Proje olarak duyurulan Asar-Karaca Deresi entegre çalışmasının ilk etabı olarak nitelendirilen Asar Suyu Rekreasyon çalışmasında yarışmaya katılacak projelerde dere kenarı sosyal yaşam alanları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları, yaya ve bisiklet yollarının yer alması beklenecek. Katılımcılardan yarışma şartnamesi ve envanter dosyalarında belirtilen alanlarda azami fayda odaklı tasarım yapmaları istenecek.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri