AFET BİLİNCİ AŞILANDI

Gündem 12 Kasım 2017 17:16
Videoyu Aç  AFET BİLİNCİ AŞILANDI
A
a

12 Kasım Depremi’nin 18. yıldönümünde vatandaşları doğal afetlere karşı bilinçlendirmek amacıyla belediye meydanında arama-kurtarma çalışmaları yürüten kurum ve STK’larca stantlar kuruldu. Stantları gezen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz. Denetimlerimiz sürüyor.” dedi.

12 Kasım Depremi’nin 18. yıldönümünde Düzce Belediyesi Meydanı’nda farkındalık amacıyla etkinlikler düzenlendi. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, AFAD, Düzce Üniversitesi, UMKE, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Kızılay, Düzce Arama Kurtarma Derneği, Ulusal Keşif Arama Kurtarma Derneği (UKSAR Düzce), Düzce Safari Off-Road Kulübü, Düzce Otomobil Sporları ve Off-Road Derneği, Düzce Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği tarafından hazırlanan stantlar gün boyunca vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Stant görevlileri hem olası afetlerdeki çalışmalar hem de alınması gereken önlemler konusunda ziyaretçileri bilgilendirdi.Programa Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da katıldı. Yaylacı ve Ay stantları tek tek gezerek kurum ve kuruluşların faaliyetlerı hakkında bilgiler aldı.

Devletimiz her türlü tedbiri alıyor”
Stantları gezmesinin ardından konuşan Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, alanda dünyanın en ileri kurtarma aletlerinin olduğunu belirterek, “Gönüllü kuruluşları görüyoruz hatta lise öğrencilerini de gördük. Demek ki gençlerimizde de bu heyecan var, birliktelik var, bir şeyi yapabilmenin olgusu var. Yani böyle bir durumda kalınırsa kendilerine düşen görevi yerine getirmeye çalışan gençliğimiz var. Devletimiz de bu konuda her türlü tedbiri almak durumunda, zaten almaktadır. Bu konuda eğitim almış kişiler hazırdadır. Düzce Depremi’nde ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle depremleri görmeyiz. Gönül ister ki hiçbir vatandaşımız ölmesin. Hepsi sağlıklı, rahat bir şekilde yaşasınlar.” diye konuştu.

Belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz”
Bu işin öncülüğünü Düzce Belediyesi olarak yaptıklarını kaydeden Başkan Ay, şöyle konuştu:
Bugün bütün ekip burada. Halkımızı bilinçlendirmek için hem belediyemiz, hem AFAD hem gönüllü ekipler hep birlikte toplandık. İyi bir organize olundu. Biz belediye olarak bu işin öncülüğünü yapıyoruz. 710 kişinin vefat ettiği bu deprem sonrası ders çıkararak bir sonraki olacak depremler için hazırlıklı olmalıyız. O yüzden çalışıyoruz. Ekiplerimiz koordinasyonlu bir şekilde haberleşiyorlar, bir araya geliyorlar. Bugün de burada bir aradayız. Bizler de belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz. Denetimlerimiz sürüyor. Bundan sonraki depremlere karşı hazırlığımızı hızlı bir şekilde yapıyoruz.”

Düzce ve herhangi bir yerde deprem olsa bizim ekiplerimiz hazır”
Son olarak meydanda kurulan stantlara ilişkin bilgilendirmede bulunan Başkan Ay, “Araçlarımız çok yönlü araçlar. Olaylara karşı, kurtarmaya karşı kamera sistemleri, kurtarma aletleri hepsini inceledik. Hepsi dünya standartlarında aletlerimiz. Artık depremden kazmayla kürekle değil de tamamen profesyonel kurtarma ekiplerimiz var. Şu anda Düzce ve herhangi bir yerde deprem olsa bizim ekiplerimiz hazır. Onları inceledik.” dedi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri