ADRESİNİZİN MEKÂNSAL ÖZELLİKLERİ KAYDEDİLCEK

Gündem 24 Ekim 2018 13:03
Videoyu Aç ADRESİNİZİN MEKÂNSAL ÖZELLİKLERİ KAYDEDİLCEK
A
a
Adres bilgilerinin yanı sıra mekânsal verilerin de saklanacağı sistem yürürlülüğe giriyor. Bu kapsamda adrese dayalı hizmetlerin daha kolay, hızlı ve güvenli sağlanabilmesi hedefleniyor. Özellikle acil durumlara müdahale edilirken faydalanılacak bu sistemi görüşmek üzere Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, yetkili idarelerin yapması gerekenler konuşuldu.
 
Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından Adres Kayıt Sisteminde tutulan adres bilgilerini coğrafi koordinatlarla birleştirecek bir sisteme geçiliyor. “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi(MAKS)” ismi verilen bu proje ile oluşturulacak altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesini amaçlanacak.
Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Orhan Akkaya ve Adres Şube Müdürü Şerife Aktaş tarafından, MAKS Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Proje hakkında yetkili idarelerin yapması gereken iş ve işlemlerin anlatıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Muhittin Varol, il ve ilçe belediye başkanlıkları, il ve ilçe özel idareleri ve organize sanayi bölge müdürlüğü personelleri katıldı.
ASELSAN’ın proje kapsamında gerçekleştireceği çalışma ile tüm yetkili idareler adrese dayalı hizmetlerini daha kolay, hızlı ve güvenli sağlayabilecekler. Adres kayıt hizmetlerinin bu şekilde modernizasyonu sayesinde bürokrasinin azaltılmasına ve özellikle acil durumlarda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ihtiyacı olan mekânsal konum istatistikleri ve analizlerinin daha iyi yapılmasına imkan sağlanacaktır.
Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri