ACEMİ KASAPLAR

Gündem 24 Ağustos 2018 13:11
Videoyu Aç ACEMİ KASAPLAR
A
a

Her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, acemi kasaplarla kasaplarla doldu taştı. Elini kesenler, kurbanlık hayvanın altında kalanlar derken birçoğu çareyi hastaneye gitmekte buldu. Düzce’de 72 kişinin kurban kesiminde yaralanması sonucu hastanelere başvurduğu öğrenildi.

Halk tabiriyle acemi kasaplar olarak anılan kurban keserken yaralanan vatandaşlar, her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da hastanelerin yolunu tuttu.Kurban Bayramı’nın 1. günü sabah saatlerinden itibaren Düzce Atatürk Devlet Hastanesi acili yaralanan kasaplarla doldu. Kasaplar, bu işi bilmeyenlere de uyarılarda bulunmayı unutmadı. Hayvan kesimini işin ehlinin yapmasını vurgulayan kasaplar, bu işin önemli olduğunu da vurguladı.

Ehli olmayan yapamaz”
Yaralanan kasaplardan bazıları yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:“Danayı bağladık, yatırdık, tam keseceğiz amcaoğlu dananın güçlü tarafındaydı ayaklarını kurtardı ama dana elinin üstüne bastı. Kırık yok, kesik yok, sıkıntı da yok. Allah beterinden saklasın. Her işi ehli yapsın, ehli olmayan kasaplığa bulaşmasın. 150 tane araba var, bir tanesi kalkıp beni hastaneye getirmedi. Bu adam olmazsa orada kalacağız. Kesme değil, hayvanın altında kaldım. Hayvan baya bir agrasifti, döverken kolum kaldı altında, ezildi. Ben kasap olarak sıkıntı çektim, bu işi bilmeyenler hiç bulaşmasınlar. Ehli olmayan yapamaz.”

Düzce’de 72 kişi başvurdu
Öte yandan Türkiye genelinde, kurban kesmeye çalışırken yaralanan kişiler, 112 Acil Servis ekiplerinin yanı sıra kendi imkanlarıyla hastanelere başvurdu. Bayramın ilk gününde yurt genelinde kurbanlıklarını kesmek isterken yaralanan 3 bin 802 kişi, hastanelerin acil servislerinde yoğunluk oluşturdu. Düzce’de de 72 kişi hastanelere başvururken hastaneye başvurmayan kişilerin olduğu da biliniyor. Komşu illerde ise Sakarya'da 180, Kocaeli'de 70, Zonguldak'ta 18, Bolu'da 46, Karabük'te 25 kişi kurban kesimi sırasında yaralanarak hastanelere başvurdu. 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri