91.KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Gündem 2 Temmuz 2017 11:00
Videoyu Aç 91.KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI
A
a

Gemi işletmeciliğine destek olmak, kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak için her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91.yıldönümü Akçakoca’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. Yıldönümü de Akçakoca’da etkinlikler ve birçok spor dalında yapılan müsabakalarla kutlandı.

Balıkçı barınağında düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, ”Denizcilik Bayramını kutlamaktan ve sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Bağcı, ilçede turizmin gelişmesi için çalışmaların, yatırımların yapıldığını vurguladı.

Bağcı,”Geniş ve Mavi Bayraklı plajları ile mağarası, kalesi ile yeşilin ve mavinin birleştiği doğal güzellikleriyle Batı Karadeniz’in incisi Akçakoca 1950 yıllarında turizm faaliyetlerine başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Turizm faaliyetlerinden daha fazla yararlanmak için yatırım yapmak zorunluluk taşımaktadır. İlçemizde de bir takım bu anlamda hizmetler olmuştur. Akçakoca’ya yapılan yatırımlar ile ilçemiz turistlerin gelmesi için cazibe merkezi haline gelmiştir. ” dedi.

Vali Yardımcısı Bağcı’dan sonra kürsüye davet edilen Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici de Kabotaj Bayramını her sene olduğu gibi bu sene de coşku içinde kutladıklarını ifade ederken desteklerinden ötürü Valilik ve Kaymakamlık makamlarına teşekkür etti.

Yemenici “İnşallah güzel yarışlarla seyircilerimize en coşkulu şekilde yaşatırız. Kabotaj Kanunu’nun 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Denizlerimizin egemenlik haklarını Türkiye Cumhuriyetine geçmesiyle gerçekten bir bayram olarak kutlanmasına vesile oldu. Biz de göreve geldiğimiz günden beri 1 Temmuz’u daha coşkulu yaşatmak istiyoruz. Valimiz, Kaymakamımız da bu bayramda büyük destek veriyorlar bizlere. İnşallah seyir zevki olan yarışlar olur” ifadesini kullandı.

Konuşmalarının ardından, çeşitli dallarda yüzme, tekne, halat çekme, ördek yakalama yarışı ve yağlı direkte bayrak kapma yarışı yapıldı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nın simgesi haline gelen yağlı direk yarışı yaklaşık 1 saat süren mücadelenin ardından Erkan Ertürk tarafından kazanıldı. Yarışma sonrası dereceye girenlere ödüllerini protokol mensupları verdi.

1 Temmuz 1926 yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile birlikte denizler ve kara sularında her türlü egemenlik Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve vatandaşlarına geçmiş, yabancı devletlerin tüm imtiyazları kaldırılmış ve bu kanunun yürürlüğe girişi her 1 Temmuz’da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştı.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri