50 YILLIK “SAĞLIKSIZ” ALTYAPI TARİH OLACAK

Gündem 13 Temmuz 2021 12:18
Videoyu Aç 50 YILLIK “SAĞLIKSIZ” ALTYAPI TARİH OLACAK
A
a

Sık sık patlayarak Düzceliler’e susuzluk çilesi yaşatan, sağlıksız ve miadını dolduran su hattının tümden yenilenmesi için talimat veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün direktifleri doğrultusunda kentin 100 yılına hizmet edecek olan altyapı yatırımı için ön hazırlıklar tamamlandı. İhale aşamasına gelen dev proje bitene kadar su sorunu yaşanmaması için de ilave tedbirl

Düzce’ye artık yetmeyen ve özellikle yaz aylarında vatandaşlara susuzluk çilesi yaşatan su altyapısının modern sistemle yenilenmesi için tüm ilgili birimleri harekete geçiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzceliler’in musluklarından su akmayan günlerin tarih olması için dev bütçeli bir proje hazırlattı.
HEM İSRAF HEM SAĞLIK TEHDİDİ
Bu süreçte Düzce’nin su altyapısını mercek altına alan Düzce Belediyesi, en az 50 yıllık olan asbestli borularla Beyköy’den Düzce merkeze pompalanan suyun yarısının yolda kaybolduğunu tespit etmişti. İçme suyu hatlarında sık yaşanan arızalar vatandaşları bezdirirken, son olarak geçtiğimiz haftalarda Beyköy’de ana su hattına meydana gelen patlama sadece yolu değil yakındaki ev ve ekili arazileri de sular altında bırakmıştı. Hızla büyüyen kentin nüfusuna yetecek su kaynağının olmaması ve sağlığa zararlı olan eski asbestli boruların hala yoğun olarak kullanılmasına köklü çözüm sağlayacak altyapı projesi kapsamında Düzce Belediyesi DSİ ile ortak bir çalışma yürüterek, yeni bir regülatör kurma kararı aldı.
Yıllardır ihmal edilen içme suyu alt yapısının röntgenini çeken Dr. Özlü, öncelikle vatandaşların susuzluk yaşamaması için ek tedbirleri devreye sokup, İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ek kaynak bağlanmasını amaçlıyor. Bu adımlarla Düzceliler’in su sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırılırken Başkan Özlü liderliğinde kentin 50-100 yılına yetecek bir su programı hazırlanıyor.
SU PROBLEMİ ORTADAN BÖYLE KALKACAK
İki etaptan oluşan projenin birinci ayağında regülatör, ana isale ve arıtma için yeni adımlar atılacak. Buna göre Uğur Suyu ile birleşen Bıçkı Deresi, Büyük Açma Kütük Deposu’na yapılacak olan regülatörle içme suyu kaynağı olarak kullanılacak. Kuzeyde ise Gürcü Asar Deresi’nden Bahçeşehir bölgesine su verilecek. Devlet Su İşleri’nin yapacağı bu projeler yaklaşık 140 milyon TL maliyetle hayata geçecek. Projenin ikinci kısmında ise ana isale hattı asbestli içleri dolu sağlıksız borular yerine çelik borularla tümden değişecek.
ALT YAPI MAHALLE MAHALLE YENİLENECEK
Projenin ikinci etabında ise su deposunun kapasitesi 10 bin metreküpten 30 bin metreküpe çıkarılacak. Şehir şebekesi tümden yenilenecek. Çalışmalar mahalle mahalle ilerleyecek. Yeni ve modern su şebekesiyle herhangi bir problemde tümden bir su kesintisi yapılması uygulaması da tarih olacak. Projenin bu kısmında İller Bankası ile çalışılacak ve yurtdışı kaynaklı krediler kullanılacak.
ÖN HAZIRLIK TAMAM, SIRA İHALEDE
Öte yandan Düzce Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada Başkan Özlü’nün hayallerinden biri olan içme suyu hattının tümden değiştirilerek modern bir şekilde geleceğe taşınmasıyla ilgili projede ön hazırlık sürecinin tamamlanarak ihale aşamasına geçildiği açıklandı.
EKİPLER GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR
Projenin hayata geçeceği süreye kadar Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, Alo 153 Beyaz Masa’ya gelen istek, talep ve şikâyetlere anında müdahale ederek vatandaşların sorunlarına anında ve hızlı bir şekilde müdahale ediyor. Düzce’de su ve kanalizasyon konusunda sorun yaşanmaması için oluşturulan ekipler, gece gündüz demeden içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyuna dair istek ve talepler için çalışıyor.
EK KAYNAK TAKVİYESİ YAPILIYOR
Rutin olarak Merkez, Konuralp ve Bahçeşehir terfi istasyonlarını temizliğini yapan ekipler, içme suyu arıtma tesisine de yaz aylarının gelmesiyle yıllardır süregelen şekilde su krizinin yaşanmaması için yeni kaynak takviyelerine devam ediyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri