50 MİLYONLUK YATIRIMDA SON DURUM

Gündem 10 Eylül 2020 16:12
Videoyu Aç 50 MİLYONLUK YATIRIMDA SON DURUM
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de kangren haline gelen çöp sorununa kalıcı çözüm için Yığılca yolu Hecinler mevkiinde bulunan atıl durumdaki katı atık depolama tesisi alanında inşaatına başlanan Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası’nın yıl sonunda faaliyete geçmesinin hedeflendiğini açıkladı. Girdisi çöp, çıktısı kum, çakıl, gübre ve enerji olacak 50 Milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası inşaatında önemli aşama kaydedildi. Çöp fabrikası kapalı alanının çatı yapımı sona yaklaşırken çevre donatılarının da yapımına hız verildi.
Kum, çakıl, gübre
Yıllardır konuşulan fakat sürekli ötelenen çöp konusunu kalıcı bir biçimde çözmek için Türkiye’nin en modern katı atık tesisini Düzce’de kurmaya başladıklarını ifade eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Sıfır atık, doğaya saygı ve geri dönüşüm ilkeleri çerçevesinde; çöpten elektrik enerjisi, gübre ve yakıt üretilecek, 100 vatandaşımıza yeni istihdam alanı açılacak. Düzce kazanacak, çevre kazanacak, ülkemiz kazanacak.” dedi.
Çöpten enerji
Düzce Belediyesi ve DİKAB işbirliği ile işletilecek, yalnızca bölgenin değil Türkiye’nin en büyük çöp tesislerinden biri olmaya aday Düzce Katı Atık Entegre Çöp Ayrıştırma Tesisi yapım çalışmaları sürüyor. Fabrikanın kapalı alanının çatısı bitme noktasına gelirken çevre ayrıştırma tesisi alanlarında da çalışmalara hız verildi. Başkan Özlü’nün yıl sonunda hizmete başlayacağını açıkladığı tesisin girdisi çöp, çıktısı kum, çakıl, gübre ve enerji olacak.
100 kişi istihdam edilecek
Düzce Belediyesi, Düzce İli Katı Atık Birliği'ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak kurulacak Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikasında çöpler kapalı alanda ayrıştırılarak işlenmesi planlanıyor. 50 Milyon liralık yatırım ile yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği bir fabrika olarak faaliyet gösterecek bu tesiste tüm atıklar, en son teknoloji ile işlenecek.
Hedef: Yıl sonunda tamamlamak
Sıfır atık mantığı ile çalışacak tesisin, inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte yıl sonunda faaliyetine başlaması planlanıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri