365 GÜN YAKAMIZDAN DÜŞMÜYOR!

Gündem 3 Mayıs 2021 14:59
Videoyu Aç 365 GÜN YAKAMIZDAN DÜŞMÜYOR!
A
a

Düzce’de havaların ısınması yıllardır süregelen kronik sorunlarından olan ve geçtiğimiz kış aylarında zirve yaparak insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan hava kirliliğini olumlu etkiledi. Uzunca bir süre korkutucu seviyelerde seyreden kirlilik seviyesinde düşüş sağlanarak normal seviyelere inildi.

Düzce’nin kronik problemi olarak yıllardır süregelen ve 2020’nin kasım ayında insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan hava kirliliği sorunuyla ilgili iyi haber geldi.
Geçtiğimiz sonbahar-kış aylarında Türkiye’nin en kirli havasının ölçüldüğü Düzce’de ilkbaharın gelmesiyle ısınma amaçlı kömür kullanımın azaldı. Hava kalitesi 3 istasyonda yapılan ölçümlerde normal seviyele indi, 2’sinde ise orta derece olarak ölçüldü. Uzun süredir özellikle kış aylarında hava kirliliğiyle boğuşan Düzce’de sorunun mevsimsel değişkenliği de bir kez daha gözler önüne serildi.
Kasım ayında sayısı bir olan hava ölçüm cihazı sayısı, Düzce’nin ülke çapında kötü bir derece elde ederek zirveye yerleşmesinin ardından, zehir solunmasına sebep olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla artırıma gidilmişti.
2’Sİ ORTA, 3’Ü İYİ
3’ü sabit ve 2’si gezici olmak üzere toplamda 5 araç kentin farklı bölgelerinde ölçüm ve numune alma işlemlerini sürdürüyor. Bu istasyonlardan Aziziye Mahallesi’nde bulunan da 0-50 arasında olması gereken hava kalitesi endeksi gün içinde 85 olarak ölçüldü. Bu ölçüm orta kalite olarak kayıtlara geçti. Cedidiye Meydanı’nda ölçümlerine devam eden istasyon da ise bu değer 51 ile orta oldu.
Bahçeşehir bölgesi 28 endeksi ile iyi kategoride yer aldı. Eski Akçakoca Caddesi ve Ağa Mahallesi’nde ölçümlerine devam eden seyyar istasyonlardaki değerler de iyi olarak sonuçlanırken sorunun kesin çözümü adına umutlandırdı.
Öte yandan Aralık ayında yapılan ilk ölçüm ve analiz sonuçlarına göre Düzce’de hava kirliliğinin yüzde 25-30 sanayi tesislerinden, yüzde 31-36 ısınmadan, yüzde 21-26 atık yağ ile lastik yakılmasından ve yüzde 23-27 şehir içi araç trafiğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.
MEVSİMSEL AZALMA SEVİNDİRİCİ AMA ÇÖZÜM DEĞİL
Katı yakıt tüketiminin azalmasıyla mevsimsel olarak hava kirliliğinde iyileşme sağlansa da bu durum soruna kesin bir çözüm olmuyor. Sonbahar aylarından başlayarak yaklaşık 6 aylık dönemde Düzceliler’in zehir solumasına neden olan problemin kökünden bitirilmesi için efektif bir acil eylem planı oluşturularak uygulanması gerekiyor.
Hava kirliliğine karşı seferberlik ilan eden Düzce Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin Düzce genelindeki denetimleri sürüyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri