2019 YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI İLAN EDİLDİ

Gündem 1 Şubat 2019 15:07
Videoyu Aç 2019 YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI İLAN EDİLDİ
A
a

İçişleri Bakanlığı, 2019'u 'Yaya Öncelikli Trafik Yılı' ilan ederken, sene boyunca sürdürülecek bir kampanya yapılmasını kararlaştırdı. Bu doğrultuda programın ilk adımı olarak 6 Şubat'ta tüm illerde eş zamanlı bir etkinlik düzenlenecek. Hedef; yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi ve yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi…

Her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybettiği trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırıldı.

Yeni düzenlemeye ilişkin Düzce Valiliği’nden de bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda.

Öte yandan yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması ve tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması amacıyla yıl boyunca etkinlikler düzenlenecek.

Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm illerde eş zamanlı olarak bakan yardımcıları, emniyet genel müdürü, jandarma genel komutanı, il valileri/kaymakamlar, il/ilçe emniyet müdürleri, il/ilçe jandarma komutanlarının katılımıyla devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olunacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri