1 MOBİL SAĞLIK EKİBİ

Gündem 21 Kasım 2018 17:52
Videoyu Aç 1 MOBİL SAĞLIK EKİBİ
A
a

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca toplum ve bireylerin sağlık düzeyini korumak ve geliştirmek amacıyla çalışmalar devam ediyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, sağlıklı yaşam araçları ile 2018 yılı içinde 414 yere gidilip; 10 bin 520 kişiye ulaşıldığı bildirildi. Ayrıca, mobil nüfus olarak şehir yerleşkelerinin dışında bulunan mahalle, köy ve mezralardaki her 5 bin kişi için 1 “Mobil Sağlık Ekibi” kurulacağı belirtildi.

Düzce İl Halk Sağlığı tarafından yapılan açıklama ile Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından toplum ve bireylerin sağlık düzeylerini korumak ve geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar anlatıldı.

2018 yılı içinde 414 yere gidilip; 10 bin 520 kişiye ulaşıldı”
İlk olarak “Sağlıklı Yaşam Araçları”nın anlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde 2 adet sağlıklı yaşam aracı bulunmaktadır. Sağlıklı Yaşam Araçları ile ilimiz ve ilimize bağlı ilçelerde bulunan Açık Alan Çalışması (Şehir Meydanı, Pazaryeri, Camiler, Köy meydanları, Halk Eğitim Merkezleri vb.) gidilerek bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. 2018 yılı Ocak-Ekim Ayı içerisinde toplam 414 yere gidilmiş olup 10 bin 520 kişiye ulaşılmıştır. sağlıklı beslenme, ağız ve diş sağlığı, el hijyeni, hareketli yaşamın önemi, meme kanseri bilgilendirme, kanserde erken teşhis, sigara bırakma bilgilendirme, anne sütünün önemi, egzersiz, kahvaltının önemi, akılıcı antibiyotik bilgilendirme konularıyla ilgili stantlar açılarak bilgilendirme yapılmıştır.”

Mobil Sağlık Hizmeti uygulamaya konuldu
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca Mobil Sağlık Hizmetleri kapsamında verilen hizmetlerin tanıtıldığı açıklama ise şöyle: “Bakanlığımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce 19 Ekim 2018 tarihinde 2018/24 sayılı ‘Mobil Sağlık Hizmetleri Genelgesi’ yayınlanmış olup, birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında sağlık hizmetine ulaşımın zor olduğu belde, köy, mezra, uzak mahalleler ve benzeri yerleşim yerlerine koruyucu sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğini, sürdürebilirliğini ve etkinliğini sağlamak amacıyla ‘Mobil Sağlık Hizmetleri’ uygulamasına geçilmiştir. Ziyaret edilen bölgelerde bebek/gebe/lohusa izlemleri gibi aile hekimliği hizmetlerinin izlenmesi, kanser taramaları için yönlendirme ve eğitimlerin verilmesi, sağlık eğitimlerinin verilmesi, kronik hastalıklarla ilgili genel takip (tansiyon ölçümü, şeker takibi, boy/kilo takibi vb.) ve önleyici uygulamaların gerçekleştirilmesi, genel sağlık durumunun çevre sağlığı boyutuyla birlikte değerlendirilmesi, sağlık evi ebeleri görev tanımları içerisinde yer alan diğer iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.”

Her 5 bin kişi için bir mobil sağlık ekibi
Son olarak, mobil nüfus olarak şehir yerleşkelerinin dışındaki uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim birimlerinde yaşayan ve genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan mahaller için; yerleşim yeri sayısı ve nüfusunda dağınıklığı göz önünde bulundurularak her 5 bin kişi için 1 Mobil Sağlık Ekibi kurulması gerektiği belirtildi. Ayrıca Valilik Olurunca mobil ekipler kurularak belli program dahilinde hizmet verilmeye başlandığı bildirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri