1 AYDA 25 VATANDAŞ SALDIRIYA UĞRADI

Gündem 23 Ekim 2019 14:03
Videoyu Aç 1 AYDA 25 VATANDAŞ SALDIRIYA UĞRADI
A
a

Düzce'de her mahallede görülmeye alışkın olunan sahipsiz köpeklerin kontrolsüz üremeye bağlı olarak sayıları giderek artarken, saldırı vakaları da eksik olmuyor. Eylül ayında 25 vatandaş sokak hayvanları tarafından ısırıldıkları için hastanelerin yolunu tuttu.

Hayvanseverlerle vatandaşları sık sık karşı karşıya getiren sokak hayvanları sorununa iki tarafı da memnun edecek şekilde bir çözüm üretilmesi beklenedursun, onlarca vatandaş saldırı yüzünden hastanelik olmaya devam ediyor. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün eylül ayı faaliyet raporuna yansıyan rakamlara göre; geçtiğimiz ay 25 kişi ısırık mağduru oldu.
Düzce'de meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 25 ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınırken, neyse ki müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmedi. Ancak her ay mutlaka en asgari 20 saldırı vakasının yaşanması ve bunun özellikle hayvanların açlıkla mücadele ettiği kış aylarında 70'in bile üstüne çıkması gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini gözler önüne seriyor.
Kontrolsüz üreme nedeniyle Düzce'nin her yanını mesken tutan ve sürüler halinde gezmeleri nedeniyle halkı tedirgin eden başıboş köpeklerin kısırlaştırma yöntemiyle sayılarının daha fazla çoğalmasının önüne geçilmesi isteniyor. Bunun hem hayvanların açlıktan ölmemesi hem de kuduz riskinin önüne geçilmesi için gerekli olduğunu vurgulayan vatandaşlar, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi öncülüğünde bir çalışma yapılmasını istiyor. Akçakoca'nın Subaşı Köyü sınırlarında faaliyete geçen Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bu amaca uygun şekilde hizmet vermesi bekleniyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri