1 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Gündem 26 Kasım 2018 12:29
Videoyu Aç 1 ARALIK’TA BAŞLIYOR
A
a

Düzce Valiliği, 1 Aralık itibariyle şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçlar için zorunlu hale gelecek kış lastiğinin takılması konusunda vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacağı, kurallara ve alınan kararlara aykırılıkların tespiti halinde yasal işlem uygulanacağı bildirildi.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık tarihi itibariyle uygulamaya girecek olan ‘kış lastiği takma zorunluluğu' hususunda Düzce Valiliği bugün yaptığı yazılı basın açıklaması ile vatandaşları uyardı.

Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliği olumsuz etkilendiğinin belirtildiği açıklamada vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla araçlarda kış lastiği kullanılmasının temini açısından bazı usul ve esaslar belirtildi.

Düzce Valiliği tarafından sürücülere şu bilgilendirmelerde bulunuldu:

1- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği’ne göre şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 01 Aralık 2018-01 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.

2- Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.

3- Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecektir.

4- Trafik idari para cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini temin etmek amacıyla araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecektir. Ayrıca, izin verilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecektir.

5- Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/a maddesinde belirlenen para cezası uygulanacaktır.

Öte yandan, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacağı, kurallara ve alınan kararlara aykırılıkların tespiti halinde yasal işlem uygulanacağı bildirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri