‘YÖNETEMEDİĞİNİZ KOLTUKLARDAN KALKIN!’

Gündem 5 Temmuz 2022 16:44
Videoyu Aç ‘YÖNETEMEDİĞİNİZ KOLTUKLARDAN KALKIN!’
A
a

Halkın sel afeti yüzünden yaşadığı su mağduriyetini kısa zamanda gidermek için sahada verilen büyük mücadeleyi günlerce uykusuz kalarak yöneten, kendisine ulaşan her sıkıntıyı çözmek için girişimlerde bulunan ve devleti Düzce’ye getiren Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün özverili çalışmaları yakın çalışma ekibi tarafından adeta baltalanıyor. Düzce’nin yaralarının sarılması için çırpındığı anlarda Başkan Özlü’ye destek olması gereken Başkan Yardımcısı Dr. Cengiz Tuncer ile belediye basın çalışanı Elife Özerçetin’in yanlış politikalarının faturasının başkana kesildiğine dikkat çeken Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, vatandaşın gözünde Başkan Özlü için kötü bir algı oluşmasına neden olan bu durumu büyük bir haksızlık olarak niteledi ve bu iki isme, ‘Yönetemediğiniz koltuklarda oturmayın!’ çağrısı yaptı.  

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, büyük ses getiren Yorumlu-yorum programında bu kez, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün büyük emeğine, çabasına, Düzce için verdiği mücadeleye taş koyanları gündeme taşıdı. İşte Ünsal’ın değerlendirmeleri:
“Efendim biliyorsunuz 27 Haziran’da Düzce bir afet yaşadı. Yaşadığımız afetten sonra da su hatlarımız, regülatörlerimiz çöktüğü gün, aşağı yukarı bir ayda yapılabilecek olan bir işi belediyenin Su İşleri Müdürü Murat Gülmez ‘in fikriyle, düşüncesiyle hızlı bir şekilde suyu vermek noktasında bir adım atıldı.
Bir çalışma başlatıldı. Hatta ilerleyen saatlerde Dr. Faruk Özlü, “Suyu vermeden uyumak yok.” dedi. Bir gün sonra da su vermeye başladılar. Bu sefer de basıncı kalıcı konutlara yetiştiremediler. Evet, İşin özeti bu!
Peki ne oldu sonra? Çok soran oldu. İnsanlar 6 gün, 7 gün, 8 günden beri susuz! Yani şehir merkezinde bazen su var ama kalıcı konutlar bölgesinde yüksek bölgelere basınçla su gitmesi gereken yere sular basılmadı. İnsanların hastası var, çocuğu olanlar var, evden çıkamayanlar var, yemeğini, bulaşığını yıkamayanlar var, sosyal ihtiyaçlarını göremeyenler var.
Dolayısıyla memlekette büyük bir sıkıntı oluştu. Bu konuyla ilgili belediye başkanına biz de bir düşünce sunduk. Dedik ki; “Sayın başkanım bu kalıcı konutlar bölgesinde suyun basınçla çıkması gereken yerlerde ne var? Depo var! Depolara takviye tankerlerle yapılamaz mı?”
Yapıldı. 34 tankerle yapıldı. Fakat burada işin vahameti, işin maliyeti sayın başkana bence yeterince iletilmedi.
Belediyenin basın halkla ilişkiler müdürü var Elife hanım. Hendek'ten gelmiş! Ne tesadüf ki Hendek'ten geldikten sonra Düzce Belediyesi'nden iki tane Hendekli firma büyük işler almaya başladı. Biliyorsunuz o üst kurulda da çalışıyor.
Yani belediyenin basın halkla ilişkiler müdürü özellikle bu algıyı yönetemedi! Niye yönetemedi? Çünkü belediyeyi yönetme gibi bir derdi var! Belediyeyi yönlendirme gibi bir derdi var!
Onun için asıl işi olan belediyeyi algı noktasında, toplumdaki yapı noktasında getirmesi gereken çözümler ortaya koyamadı. Yani kendi işini yapsa…
Efendim sayın bakanın, sayın başkanın talimatları bu şekilde… Ama işine gelmediği zaman da başka konuşan bir yapıda!
Özellikle de yazılan yazının, yapılan enformasyonun, yapılan paylaşımın toplumdaki geri dönüşümü ile beraber; bunu göremeyen insanın oradaki halini düşünmek istemiyorum!
Cengiz Tuncer. Belediye başkan yardımcımız. Bir zamanlar çok etkiliydi şimdi alanları daraltıldı. Cengiz Tuncer’i niye söyledim? İtfaiye buna bağlı ve dünden (3 Temmuz) itibaren ilçe belediyelerinden tankerlerle su isteyip basıncın çıkmadığı yerlere tankerle takviye yapmaya çalışıyorlar. O kadar bu kopuk bir şey ki… Sizin işiniz ne? Bu insanlara çözüm üretmek!
Başkanın önüne samimi olarak bir şey konulduğu zaman gereğini yapıyor! Mesela vatandaşın birisi bize whatsapp İhbar hattından sıkıntısını dile getirdi. Ben de bunu sayın başkana ilettim, başkan da anında talimat verip o insanın evine su gönderdi.
Böyle bir gönül bölümü, samimiyet var. Ama alttaki insanlar, çalışanlar, buradaki ekibin içindeki insanlar, basiretten hatta birtakım değerlerden biraz yoksun!
Bu samimiyetin ve bu hoşgörünün; bu topluma verilmesi gereken hizmetin karşılığını, başkanına nasıl da mal edemiyorlar!
O gün Tarım Bakanı Düzce'ye geldi. Nasıl geldi? Faruk bey bakanlar geldiği zaman; “Siz hoş geldiniz de efendim buraya tarım bakanının gelmesi lazım Düzce’nin yarısı sular altında.” dedikten sonra tarım bakanı buraya geldi. Düzce bundan sonra afet bölgesine alındı!
Şimdi devleti tanıyan bir insan, yani şimdi burada önüne geldi de “Sayın başkanım, Faruk Bey suyu basınçlı olarak biz kalıcı konutlara gönderemiyoruz, insanlar perişan… Efendim burada biz ilçelerden sağdan soldan etraftan tanker takviyesi isteyelim. Biz bu suları depolara bu sorunu çözünceye kadar insanlara verelim. En azından günde 3-4 saat suları aksın.” diye önüne koysalardı da kafalarına göre iş yapmasalardı olmaz mıydı?
Ama yorumlar… O “İstifa et, beceriksizsiniz” ya bence bir haksızlık var burada. İşin doğrusu bu!
Hepsi diyorlar ki; bizi eleştiriyor vatandaşımız… Siz efendim belediye adına ne yapıyorsunuz?
Bu arabalara binip, o imkânlardan faydalanıp o maaşları kullanıp, işinizden çok egonuza hizmet ederseniz böyle sonuçlar çıkıyor işte ortaya!
Cengiz başkan; etraftaki tüm belediyelerden itfaiyesi ile beraber su tankeri ile su istemiş.
İki gün önce yaptığı, önceki gün yaptığı işi ilk etapta yapsaydı mesele çözülürdü.
Bunları işletmek değil ki, derdiniz sorun üretmek! Çözüm üretmekten ziyade sorun üretmeye odaklanmışlar.
Egolar efendim… Efendim, efendim… Ne efendim? Efendim ne? Efendinin önüne memleketteki vatandaşın derdine derman olacak çözümler koy!
Sorarsanız ‘Biz koyduk.’
Tabii yani fazla bir şey koyulduğuna inanmıyorum. Çünkü ben şunu biliyorum; Cengiz Tuncer'in oturduğu evde susuzluk var mı? 8 günden beri susuzluk çekti mi? Bu ne ya? Bu işin başındaki insanlar; -ben müdürlerden bahsetmiyorum müdürlere ne talimat verirlerse o yapılır- Ben su işleri müdürünün de fen işleri müdürünün de efendim bu diğer itfaiye müdürlüğünün de bütün samimiyetiyle mücadele verdiğini gördüm!
Ama çözüm üretme noktasında, fayda öğretmek noktasında meseleyi algılayıp tahlil tespit ve tedavi noktasında insanların bir derdi yok! çünkü evinde suyu, altında arabası var! Belediye, arabanın yakıtını veriyor, telefonları, imkanları da veriyor; oturduğu yerde tüm imkanlarını sağlıyor, ‘Niye bu memleketin, insanların meselesine çözüm üreteyim’ demiyor?
Ben şuna inanıyorum, samimi olarak inanıyorum; Faruk Özlü'nün şu konudaki samimiyetine ben inanıyorum ama takımında, ekibindeki işi bilmeyen ama kendi işinden çok başka işlere meyleden…
Yani basın birimindeki basın algısını yönetemeyen, su işlerindeki bu sıkıntıyı itfaiye ve depolara takviye, nakliye noktasında çözemeyen bir belediye başkan yardımcısı bir de basın müdürü; bunlar kendi işini yapsalar mesele bitecek…
Önce kendi işinizi yapın! Ne yazıldığına, topluma ne verildiğine, ne algı olduğuna dair bir öngörünüz olsun! Yok mu? Ne işiniz var orada? Bırakın gidin!
 Sizi davulla zurnayla, telle duvakla almadık! Bırakın gidin!
Ya yapılan eleştirilerde haklılık olmasına rağmen bu kadar eleştiriyi Özlü hak etmiyor!
Haklı mı vatandaş? Haklı! Ama çözüm noktasında, çare noktasında, alternatif noktasında ekip senin önüne yemek koymadığı zaman, alternatif koymadığı zaman, sofraya tok oturup aç kalkarsın!
Maalesef Düzce'nin yaşadığı sıkıntı bu!
Sen, kendi işini yapmıyorsun!
Hani ‘kendi başını bağlamayan gelin başı bağlarmış’ hesabı…
Bunlar kendi işlerini yapmadılar, yapmıyorlar!
Sürekli de belediye başkanına, o samimiyetteki insana, bence hak etmediği şekilde…
En aşağılayıcı şekilde, en rencide edici şekilde eleştiriler gelmesine sebep oluyor!
Faruk Özlü yapılan eleştirilerin, istifa çağrılarının, bununla ilgili yapılanların mimarı; benim bildiğim iki kişi!
İki kişi de siz koyun yanına; dört kişi, alttaki ekiptir!
 İki kere iki dört…”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri