'YAP DERLERSE YAPARIZ'

Gündem 19 Şubat 2019 13:18
Videoyu Aç 'YAP DERLERSE YAPARIZ'
A
a

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında daha uygun sebze-meyve satışı yapılması için hayata geçirilen, ‘tanzim satışlar’ uygulandığı illerde vatandaşı memnun ederken, uygulamanın Düzce’de neden belediye eliyle hayata geçirilmediği sorgulamaya açıldı. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Bize ‘Tanzim satış yap’ derlerse yapacağız. Belediye olarak şu anda denetliyoruz ve fiyat kontrolü yapıyoruz. Düzce’de bugün astronomik bir fiyat artışı da yok.” dedi.

Antalya'da hortum felaketinin bazı ekili alan ve seralara verdiği hasarı bahane eden fırsatçılar en büyük hortumu gerçekleştirmiş ve üreticiden ucuza kapatılan sebze ve meyvelerin fiyatı, daha pazara gelmeden 4-5 kat birden arttırmıştı.

Daha uyguna sebze-meyve satılıyor

Bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk işaretiyle enflasyonla mücadele kapsamında hem vatandaşın cebini hem de üreticiyi rahatlatmak amacıyla belediyeler tarafından yapılan tanzim satışlar bazı illerde hayata geçirildi.

Uygulama ile sebze ve meyvede vurguna karşı tanzim satış modeli ile yerel yönetimler devreye girdi ve market ve manavlara göre daha uyguna sebze-meyve satılmaya başlandı.

Düzce’de de tanzim satış noktası kurulacak mı?

Tanzim satış yapılan illerde vatandaşın yüzü uygun sebze-meyve fiyatları ile gülerken, aynı uygulamanın Düzce’de de hayat geçirilmesi isteniyor. Yüksek fiyatlar yüzünden daha önce kilo kilo aldıkları sebze-meyveleri artık tane hesabı poşete koyan çoğu Düzceli “Düzce Belediyesi neden tanzim satış yapmıyor?” sorusuna yanıt arıyor.

Biz fiyat denetimi yapıyoruz; yap derlerse yaparız”

Biz de gündemi meşgul eden bu konuyu, muhatabı olan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’a sorduk. Telefonu aracılığıyla haber merkezimize bilgiler veren Başkan Ay, uygulamanın Düzce ölçeğindeki durumunu değerlendirdi. Hal esnafı ile bir araya geldiğini belirttiği açıklamasında Başkan Ay, şunları kaydetti: “Düzce küçük bir yer. Bu yüzden biz de şu anda araştırma yapıyoruz. Üretici de kendisinde mal olmadığını söylüyor. Araştırıyor ve bu konuda çalışıyoruz. Tanzim satış noktaları kurup kuramayacağımızı Ankara ile de görüşüyoruz. Bize de “Tanzim satış yap” derlerse yapacağız. Biz belediye olarak şu anda denetliyoruz ve fiyat kontrolü yapıyoruz. Zaten tanzim satış yapan yerler de mal bulmakta güçlük çekiyor çünkü üreticide mal kalmadı. Fiyatların Düzce için astronomik olmaması için denetimlerimizi sürdürüyoruz. Düzce’de bugün astronomik bir fiyat artışı da yok.”

1000
icon
ZAM MAĞDURU 20 Şubat 2019 10:48

NASIL YOK ALLAH ASKINA EN BASİTİ MAHALLE PAZARINA GİDİN CUMARTESİ PAZARINDA SOĞAN PATATES 5 TL DEN AŞAGI YOK YEŞİL SOĞAN BİLE 3 TL ...

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri