"VERGİ İNDİRİMİ YAPIN EVLİLİKLER ARTSIN..."

Gündem 26 Mart 2018 15:57
Videoyu Aç "VERGİ İNDİRİMİ YAPIN EVLİLİKLER ARTSIN..."
A
a

Esnaf, beyaz eşya ve mobilyada yeniden ÖTV ve KDV indirimi istiyor. Böylelikle evliliklerin artacağı ve ekonominin canlanacağı savunuldu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)'ndan yeni evleneceklerin yüzünü güldürecek bir çağrı geldi. Ocak ayında beyaz eşya satışlarının yüzde 17 oranında düştüğünü ve bu düşüşlerin önüne geçmek için başta beyaz eşya ve mobilya sektörü olmak üzere bir çok sektörde vergi indiriminin getirilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Vergi indirimlerinin ekonomik canlanmaya faydası büyük olur. En önemlisi vergi indirimleri vergi gelirlerini azaltmaz tersine artırır.' dedi.

'Vergi indirimleri ile satışlar ve vergi gelirleri arttı'
Vergi indirimi yapılan sektörlerde indirimin etkisinin çok büyük olduğunu ve indirimlerin sona ermesinin ardından satışların hızla düştüğünü işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '2017 yılında gerçekleştirilen vergi indirimi sonrasında yurt içi satışlar beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8,2 arttı. Satışlardaki bu artışın büyüme oranının yükselmesine etkisi ise oldukça fazla. Eylül ayında sona eren vergi indirimlerinin geri gelmesi ile piyasalar yeniden canlanacaktır.' diye konuştu.

'Değişik sektörlerde de vergi indirimi yapılmalı'
2017 yılında gerçekleşen ekonomik büyüme hızının sürdürülebilir olabilmesi için farklı sektörlerde de vergi indirimlerinin değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirten Palandöken, 'Beyaz eşya, mobilya ve inşaattaki vergi indirimlerinin geçtiğimiz yıl ekonomiye olumlu etkisini hep birlikte gördük. 2018 yılında vergi indirimlerine yeni sektörler ilave edilerek devam edilmelidir. Otomotivde yapılan ÖTV indirimi daha da genişletilmeli ve elektronik eşya gibi sektörlerde de ÖTV ve KDV indirimlerine gidilmeli.' şeklinde konuştu.

'Evlilikler artması gerekirken tersine azalıyor'
Evlilik yaşına gelen nüfusun her yıl 100 bin kişi arttığını belirten Palandöken, 'Evlilik yaşına gelen nüfus arttığı halde evlilikler azalıyor. 2015 yılında 602 bin çift evlendi. Bu sayı 2016'da 594 bine, 2017'de ise 569 bine düştü. Oysa nüfusun demografik yapısına göre 2017'de yaklaşık 700 bin çiftin evlenmesi gerekiyordu. Evliliklerin artması ve ekonominin canlanabilmesi için beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, ev tekstili, züccaciye, giyim gibi sektörlerde vergi indirimleri yapılmalı. Böylelikle hem sektörlerde ciddi bir canlanma hem de vergi gelirlerinde artış olacaktır.' dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri