‘ÜRETİCİ TOPLARKEN DEĞİL EKERKEN FİYATI BİLMELİ’

Gündem 25 Temmuz 2022 16:04
Videoyu Aç   ‘ÜRETİCİ TOPLARKEN DEĞİL  EKERKEN FİYATI BİLMELİ’
A
a

DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, yaklaşan sezon öncesi fındık fiyatlarının bir an önce açıklanarak, üreticilerin mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Fındık taban fiyatının enflasyon rakamlarının üzerinden hesaplanmasının önemine işaret eden Caymaz, “Bu üreticimizi memnun eder” dedi.

Bu yıl üretici ve sektör temsilcileri tarafından ‘En az 60 TL’ olmalı çağrısı yapılan fındıkta taban fiyat için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Artan maliyetler ve işçi yevmiyelerinin dikkate alınarak fındık emekçilerini mağdur etmeyecek bir rakamın belirlenmesi isteniyor. Fındıkla ilgili muhalefet kanadından da sık sık değerlendirme ve hükümete çağrılar geliyor.
DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce’de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta fiyat beklentisi konusunda haber ekibimize özel açıklamalarda bulundu. Caymaz, fındıkta taban fiyatın bir an önce açıklanması gerektiği üzerinde durdu.
“Üretici ektiğinin ne kadar edeceğini önceden bilmeli”
DEVA Partisi olarak her zaman üreticilerin yanlarında olduklarını ifade eden Caymaz, “Deva Partisi olarak bizim genel merkezimizde her alan ile ilgili çalışmalara yapılıyor. Olası bir iktidar halinde ilk 90 gün ve 365 günlük çalışmalarımız var. Tarım ile ilgili de şunu öngörüyoruz. Tarımın hangi alanıyla ilgili olursa olsun üreticiye yani çiftçimize fiyatların önceden belirlenmesi lazım ki çiftçi bununla ilgili planlama yapabilsin. Çiftçi ürünü ekerken örneğin buğday mı ekiyor, sezon sonunda yani hasat zamanında tonunu kaç liradan vereceğini bilmesi lazım. Ona göre öngörü ve planlama yapabilmesi lazım.” diye konuştu.
“Fiyatlar enflasyon rakamları üzerinden belirlenmeli”
Fındık fiyatlarının enflasyon rakamları üzerinden belirlenmesi gerektiğini ifade eden DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, “Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsınız fındığın fiyatı kasım ayının sonlarında açıklanmıştı. Ne oldu? Zaten üretici fındığı satmıştı, üreticinin elinde fındık kalmadıktan sonra fiyat açıklandı. Bunlar yanlış. İnsanlar öngörü isterler, planlama isterler. Planlama yapabilmenin de tek bir yolu vardır. O da zamanında fiyatları açıklamaktır. Bugün hükümetin ilk yapacağı işlerden birisi özellikle Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiren konulardan birisi fındık, bunun fiyatının bir an önce belirlenmesi lazım. Ona göre işçi yevmiyesinin ve kaç tane personel çalıştıracağının planlamasını yapacak. Fındık fiyatlarını belirlerken ne azından enflasyon rakamları üzerine fiyat belirlenirse çiftçiyi de memnun edecektir.” şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri