'UCUZA TAŞIRIZ' TUZAĞINA DÜŞMEYİN!

Gündem 30 Ağustos 2018 14:37
Videoyu Aç 'UCUZA TAŞIRIZ' TUZAĞINA DÜŞMEYİN!
A
a

Okulların açılmasına az bir süre kala servis arayışında olan velilere, "Korsan servislere dikkat!" uyarısı yapıldı. Çocukların güvenliği için kameralı, yardımcı rehber personeli olan ve odaya kayıtlı servis araçlarının tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan TESK, ayrıca sözleşme yapılmadan önce aracın tüm yetki belgelerinin kontrol edilmesi çağrısı yaptı.

Okulların açılmasına sayılı günler kala piyasada korsan servis araçlarının artış göstermesi üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK)'ndan velilere önemli uyarılar geldi.Korsan okul servislerinin asla tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Velilerimiz çocuklarını korsan okul servislerine emanet etmemeli. Müşteri çekmek amacıyla kameralı olduğu söylenen okul servis araçlarında da öğrenci velileri mutlaka TSE belgesi arasın. Kamera zorunluluğu yıl sonuna kadar olmasa da bazı okul servis araç sahipleri kameraları servis araçlarında hizmet veriyoruz diyerek velileri aldatabiliyor. Bu durumda mutlaka araçlarda olduğu söylenen kameraların mutlaka TSE garanti belgesi ve nasıl çalıştığı mutlaka sorgulanmalıdır. En önemlisi veliler bu kameraları nasıl takip edeceklerini ve sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edip çocuklarını öyle emanet etmelidirler. Bununla birlikte yardımcı rehber personeli olan, odaya kayıtlı vergisini veren esnaf tercih edilmeli. Çünkü çocuklarımızın güvenliği geleceğimizin güvenliğidir." dedi.


'Çocuklar korsan servislere değil esnafa emanet edilmeli'
Çocukların güvenliğini korsan servis araçlarının değil kayıtlı şoför esnafının koruyacağına dikkati çeken Palandöken, "Okulların açılmasına az zaman kala piyasalarda korsan servis araçları artmaya başlıyor. Fakat velilerimiz bunlara itibar etmemeli. Çocuklarımız geleceğimizdir ve onları korumak geleceğimizi korumaktır. Onların güvenli şekilde okula gidip gelmelerinin sorumluluğu korsan servisçilere verilmemelidir. Bu yüzden vergisini veren, oda kaydı olan, servisçilik yapabilmenin tüm yasal şartlarını taşıyan şoför esnafı tercih edilmelidir. Araçta rehberlik edecek bir personel de bulunduran ve aracında son teknolojiyi en iyi şekilde kullanan ve kurallara uyan, zorunlulukları yerine getiren velileri kandırmayan esnaf kesimimiz tercih edilmelidir." diye konuştu.

'Servis aracının yönetmeliğe uygun olduğu kontrol edilmeli'
Servis aracının yönetmeliğe uygun olarak hazırlandığının kontrol edilmesi gerektiğini de hatırlatan Palandöken, "İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları tarafından birlikte yürütülecek olan Servis Araçları ile ilgili yönetmelikteki değişiklikler unutulmamalı. Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ve en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluklarıyla ilgili süre 3 Eylül 2019'a kadar uzatıldı. Fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen iç mekânı gösteren beyaz cam zorunluluğuna ait sürede son gün ise 3 Eylül 2020 olarak belirlendi. Araçlara sonradan takılacak tüm elektronik cihazların Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği'ne uygun olması ve bu sistemleri yapacak kişilerin TSE tarafından yetkilendirilmiş olması şart. Öğrenci velilerimiz servis şoförü esnafımızdan muhakkak TSE belgesini sorgulamalıdırlar. Bunu sorgulamaz iseler korsan servisçilik artar." ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri