“TARTIŞMALI FABRİKA” MECLİSE TAŞINDI

Gündem 3 Ağustos 2017 11:25
Videoyu Aç “TARTIŞMALI FABRİKA” MECLİSE TAŞINDI
A
a

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Düzce Yığılca ilçesine kurulması planlanan çimento fabrikasının, Düzce’nin doğal zenginliklerine vereceği zararı Meclis’e taşıdı. Tanal, “Çimento fabrikası yapımında diretenler, Düzce’nin ormanlık alanlarını, kesilecek ağaçlarını, çiftçisini düşünüyorlar mı?” dedi.

Genel Görüşme açılması teklifi verdi
Yığılca’nın Hoşafoğlu Köyü’nde yapılacak olan Çimento Fabrikası’na tepkiler devam ediyor. Düzce’nin sorunlarını sık sık meclise taşıması ile tanınan CHP’nin Düzce’den sorumlu Milletvekili Mahmut Tanal, konuya ilişkin Meclis’te Genel Görüşme açılması teklifi verdi. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:

Arıcılık projeleri zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya!”
“Yığılca ilçesine kurulması planlanan ve gerekli çalışmaları başlatılan çimento fabrikasının Düzce ilimizin doğasına zarar vereceği aşikârdır. Düzce Üniversitesi’nin TÜBİTAK tarafından desteklenen “Arı Biziz Bal Da Bizde” projesi ve yine Düzce Üniversitesi’nin Yığılca Kaymakamlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen yaklaşık 400 hektarlık “Bal Ormanı” projesinin, sözü geçen çimento fabrikası inşasıyla zarar görme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çimento fabrikasının kurulacağı alanın yakınında yaşayan, fındık ekimiyle ve arıcılıkla uğraşan, geçimini bu alanlardan sağlayan çiftçi vatandaşlarımızın yaşayacakları mağduriyetlerini göz ardı etmemeliyiz.

Birçok ormanlık alanın şimdiden telef oldu”
Öte yandan arıcık faaliyetleri ile uğraşan vatandaşlarımızın ekmek kapısı olan arıcılık sektörü de tehlikeye girmektedir. İnşası başlamış olan ve birçok ormanlık alanın şimdiden telef olmasına sebep olan çimento fabrikasının tamamen bitmediği halde dahi verdiği zararlar, doğaseverler için ve vatanını, milletini ülkesini sevenler için üzüntü vericidir. Çimento fabrikasının henüz kurulma aşamasında dahi ormanlarıyla ünlü Yığılca ve çevresindeki alana verdiği zararların, fabrikanın inşasının tamamlanıp faaliyete geçmesiyle sebep olabileceği mağduriyetlerin ve bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın haklarının müdafaası ile geri dönüşü mümkün olmayan doğal güzelliklerimizin yok olmaması için, çözüm önerilerinin bulunması ve tartışılması amacıyla bir Genel Görüşme açılması gerekmektedir. Konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na Genel Görüşme açılması için dilekçe verdim. Meclis’in de bu konuya kayıtsız kalmamasını, Düzce için en doğru kararın, milletin vekillerince TBMM çatısı altında istişare ile alınmasını umuyorum.”“Çimento fabrikası yapımında diretenler, Düzce’nin ormanlık alanlarını, kesilecek ağaçlarını, çiftçisini düşünüyorlar mı?” diyen Tanal, Genel Görüşmenin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Meclis’te soru önergesi de verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri