"TARİHİ İPEK YOLUNUN İZİNDE..."

Gündem 19 Ekim 2018 15:35
Videoyu Aç "TARİHİ İPEK YOLUNUN İZİNDE..."
A
a

Bolu'da faaliyet gösteren sanayiciler, spor camiası ve çeşitli sektörlerin temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getiren "Tarihi İpek Yolunun izinde Yerel Kalkınma Sempozyumu" gerçekleştirildi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumda, özgün çalışmalara dayanan bildirilerle ulusal ve uluslararası alanda literatüre katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Bolu’ya stratejik yol haritası çizilmesine katkı sağlaması da hedeflenen sempozyumda, hem jeopolitik konumu hem de Türkiye'de yarattığı katma değer ile cazip yatırım merkezleri arasında yer alan kentin yatırım alanları farklı bakış açıları ile incelenecek.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, burada yaptığı konuşmada, şu anda yaşanan çağın "harikalar zamanı" olduğunu belirterek, "Günümüzde yapay zeka ve zihin kontrolü konuşuluyor. Dünya hızla değişiyor. Süper bilgisayarlarla süper gençler var. En büyük sermaye, hayal gücü. Bu, bizde, Anadolu’da var. Gençlerimize bu hayal güçlerini gerçekleştirmelerine imkan verecek ortamlar sunmak gerekir." diye konuştu.

Gençlerde mutlaka "ego ideali" olması gerektiğini de vurgulayan Tarhan, şöyle devam etti:

"Gençlerimiz, 'hayatın amacı ve anlamı ne?' sorularına cevap versin. Aksi halde genç, kendini harcar. Gençlerin sadece maddi değil, manevi hedefler de koymaları gerekiyor. 'Liderlik çemberi' kavramı çok önemli. Liderde olması gereken özelliklerden ilki güven ve üç tip liderlik var. Bunlar, klasik, karizmatik ve bilimsel liderlikler. İdeal liderin üç özelliği de yere ve zamana göre kullanabilmesi gerekiyor."

Kişinin dikkatini iyi yönetmesi gerektiğini de ifade eden Tarhan, “Takım lideri, takımının başında olmalı. Başarı takımın, başarısızlık ise liderindir. Takım olamayan başarılı olamaz." değerlendirmesini yaptı.

Tarhan'ın konuşmasının ardından, akademisyenler ve ilde faaliyet gösteren bazı iş adamları, turizm, finans, girişimcilik, hayvancılık, işletme, lojistik, maliye, pazarlama, tarım, ekonomi ve yönetim konularında sunumlar yaptı.

Sempozyum, dün gerçekleşen oturumların ardından sona erdi.

Açılışa, Bolu Valisi Aydın Baruş, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler ve Bolu'da faaliyet gösteren sektör temsilcileri katıldı. (AA)

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri