‘SÜRE ŞUBAT AYI SONUNA KADAR UZATILDI’

Gündem 28 Ocak 2019 15:31
Videoyu Aç ‘SÜRE ŞUBAT AYI SONUNA KADAR UZATILDI’
A
a

Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürü Necmi Köroğlu, Sosyal Güvenlik alacaklarının ilk 2 taksidini ve aralık ayı taksidini ödemeyenlere tanınan ek süreyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Taksitlerin 2019 yılı şubat ayı sonuna kadar ödenmesi halinde yapılandırmaların devam edeceğini dile getiren Köroğlu, 28 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren geçici madde hakkında önemli bilgiler aktardı.

Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürü Necmi Köroğlu, 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu ile ilgili bilgilendirme yaptı. SGK il binasında düzenlediği basın toplantısında Kaöroğlu, taksit ödeme sürelerinde uzatmaya gidildiğini açıkladı.

Yapılandırılan borçların ilk 2 taksiti ile aralık ayı taksitini ödeyemeyenlerin bu taksitlerini 2019 yılı şubat ayı sonuna kadar, geç ödeme zammı ile birlikte ödedikleri takdirde yapılandırmalarının devam edeceğini söyleyen Köroğlu, “Ancak; 7143 sayılı kanuna göre 1 veya 2. taksitin 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödenmemesi halinde yapılandırma bozulacaktır.” dedi.

Köroğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “7143 sayılı Kanun kapsamına giren borçları için peşin ödeme talebinde bulunan ancak ödeme yapılamaması veya eksik ödeme yapılması nedeniyle yapılandırılması bozulan borçluların, borçlarını bu kez yüzde 90 indirim olmaksızın borç asıllarına Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanacak tutarı geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat 2019 tarihine kadar peşin ödemeleri halinde yapılandırmaları devam edecektir. Cari ay prim borçlarına ilişkin kontroller yönüyle, 2018 Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım ayı prim borçlarından ödenemeyen ve yapılandırma açısından ihlale neden olanların, 28 Şubat 2019 tarihine kadar gecikme zammı ile birlikte tam olarak ödenmesi ve 6183 sayılı Kanunun 48. maddesine göre çok zor durumda olduklarının tespit edilmesi halinde bu borçlar, yapılandırma yapan borçlular açısından, 2018 yılı için cari dönem ihlali olarak değerlendirilmeyecek ve yapılandırmaları devam edecektir. 7143 sayılı yapılandırma bozulduktan sonra, bahse konu  borçlar için ödeme yapılmışsa veya  6183 sayılı Kanunun 48 veya 48/A maddesi kapsamında taksitlendirilmiş olup, borçlunun bu borcu için yapılandırma istinaden ödeme talebinde bulunmuşsa, 6183 Tecil ve taksitlendirme işlemleri iptal edilerek, ödenen taksitler ve tutarlar, yapılandırma taksitlerine mahsup edilecek ve yapılandırmaları devam edecektir. Ayrıca; 2018 yılı nisan ve önceki aylara ait GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçlarını yine 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeyenlerin bu aylara ait borçların gecikme zammı ve gecikme cezasından vazgeçilecektir. 7143 sayılı Kanuna göre 2018/Aralık taksitinin, 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödenmesi halinde yapılandırma açısından ihlal olarak kabul edilmeyecek, ödenmemesi halinde ise 2019 yılının taksit ihlali olarak kabul edilecektir. 28 Aralık 2018 ile 28 Şubat 2019 (bu tarih dahil) tarihleri arasında yapılacak tahsilatlar ve öncelikli olarak 1., 2., 3. ve 4. taksitlere mahsup edilecek, artan tutar olması halinde ise işverenin cari ay prim borcuna mahsup edilecektir. 1. ve 2. taksit ödenmeden diğer taksitlerin tahsilatı yapılamayacaktır. İlk iki taksitten sonra ödenmesi gereken yapılandırma taksitlerinin, bir takvim yılında ikiden fazla süresi içerisinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri