‘SİVAS KATLİAMI’NIN ÜZERİNDEN 25 YIL GEÇTİ

Gündem 2 Temmuz 2018 14:19
Videoyu Aç ‘SİVAS KATLİAMI’NIN ÜZERİNDEN 25 YIL GEÇTİ
A
a

Atatürkçü Düşence Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde çıkan yangında 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve tarihe kara bir leke olarak geçen olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu olay Türkiye'nin demokrasisine, ilmine, insanlığına, laik anlayışına, bütünlüğüne, modern yapısına yapılmış vahşi bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı.

Sivas Katliamı’nın 25. yıldönümünde Düzce Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Kara bir leke”
Yılmaz, Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nde 37 kişinin yanarak ölümüne sebep olan olayla ilgili şu ifadelere yer verdi: “2 Temmuz 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde tarihe kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı yaşanmıştır. Bu tarihte Pir Sultan Abdal'ı anmak İçin Sivas şehrimizin Madımak Oteli’nde bir araya gelen insanlar, demokrasiyi hazmedemeyen kişiler tarafından saldırıya uğramış ve 37 bilim-sanat-edebiyat insanımız katledilmiştir.”

Unutulmaması gereken kötü bir toplumsal yaradır”
“Bu olay Türkiye'nin demokrasisine, ilmine, insanlığına, laik anlayışına, bütünlüğüne, modern yapısına yapılmış vahşi bir saldırıdır.” ifadesini kullanan Yılmaz şöyle devam etti: “Büyük Atatürk'ün kurduğu çağdaş bir devlette böyle ilkel bir olayın meydana gelmesi bilimi, sanatı, uygarlığı amaç edinen biz Atatürkçüleri çok incitmiştir. Bu olay hafızamıza kazınmıştır ve unutulmaması gereken kötü bir toplumsal yaradır. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas şehrimizde katledilen, fikirlerini desteklediğimiz aydınlarımızı sevgi ile saygı ile anıyoruz. Fikirlerinin bu topraklarda yaşayacağını, yaşamasının önemini ifade ediyoruz. Laik, bilimsel, deneye dayalı eğitimin ülkemizde yaşama geçirilmesi bu tür olayların oluşmamasında önemli bir rol oynayacağını önemle ve ısrarla ifade ediyoruz.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri