“SİSTEMATİK BİR SALDIRI VAR!”

Gündem 13 Ağustos 2018 13:46
Videoyu Aç  “SİSTEMATİK BİR SALDIRI VAR!”
A
a

Son günlerde dalgalı seyreden döviz kuru nedeniyle bir açıklama yayımlayan Düzce Üniversitesi Senatosu, “Türk Lirası ile yatırımlarımız canlandırılmalıdır.” çağrısı yaptı. Sistematik bir saldırıya dikkat çekilen açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Türk milletini cebren esir alamayacaklarını anlayan dış mihrakların Türkiye’nin ekonomik egemenliğini ihlal etme arayışında ol

Döviz kurlarındaki hareketliliğe yönelik müdahale amacıyla adımlar atılırken, ‘Yastık altındaki dolarlarınızı, euronuzu bozdurun!’ çağrıları devam ediyor. Düzce Üniversitesi Senatosu da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin son yıllarda sistematik bir şekilde çok boyutlu saldırılara maruz kaldığına dikkat çekildi.Açıklamada şunlar kaydedildi: “Tarihin akışı içerisinde varlığına, egemenliğine, bekasına, vatanına yönelik saldırılarla çok defa karşı karşıya kalmış olan aziz milletimiz, her defasında malını ve canını ortaya koyarak, bedelini ödeyerek varlığını sürdürmeye muvaffak olmuştur. Asırlar değişmiş, nesiller değişmiş, aktörler değişmiş, araçlar değişmiş aziz milletimizin egemenliğini muhafazası değişmemiştir.

Failin kim olduğu açıktır”
Ülkemiz son yıllarda sistematik bir şekilde politik, askeri ve ekonomik olmak üzere, çok boyutlu sarih ve zımni saldırılara muhatap olmaktadır. Saldırıları yöneten iradelerin kamuoyuna, basın ve sosyal medya aracılığı ile yaptıkları son açıklamalar artık failin kim olduğunu, amacının ne olduğuna ilişkin hiçbir tereddüt, komplo teorisi ve yorum gerektirmeyecek açıklıktadır. Bizden; egemenliğimizin ihlalini, irademizi ipotek etmemizi, huzurlarında diz çökmemizi talep etmekte; yoksa ekonomik olarak ne yapacaklarını da söyleyerek aşağılık bir pazarlığa bizi çekmek istemektedirler.

Yeni bir dünya kurulur, Türkiye yerini alır”
Aziz milletimiz kendisine yapılan bu dayatmalara bundan 99 yıl önce Erzurum Kongresi’yle cevap vermiş, tüm dünyaya deklare etmiş ve “Manda ve himaye kabul edilemez” demiş ve gereğini yapmıştır. Tarihler 1964’ü gösterirken Kıbrıs konusunda ülkemize yapılan dayatmalara karşı ülkemizin cevabı yine değişmemiş “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye yerini alır.” olmuştur. Bu tehdit ve dayatmaların bir işe yaramayacağı, er geç aziz milletimizin iradesinin tecelli edeceği 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile dünyaya gösterilmiştir.

Türk milletini cebren esir alamayacaklarını anlayanlar…”
15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Türk milletini cebren esir alamayacaklarını anlayan aynı aktörler ve mihraklar bugün yine aleni şekilde ülkemizin ekonomik egemenliğini ihlal etme arayışındadırlar. Bu amaçlarına matuf olarak çağın post modern silahı “döviz kurunu” bir araç olarak kullanmakta olduklarını da açıkça beyan etmektedirler. Hiçbir ekonomik ve makro değişkenle açıklanamayan döviz kuru artışına karşı durabilmek adına mutlaka yerli ve milli ürünlerin üretilmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir. Tüketici olarak da bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vermeli, 15 Temmuz ihanet darbe girişiminde gösterdiğimiz hassasiyeti yine göstermeli ve elimizdeki Dolar ve Euro’ları TL’ye çevirmeliyiz. Döviz kurundaki anormal yükselişin 24 Haziran seçimlerinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Bakanlar Kurulu’nu açıklamasını müteakiben başlaması anlamlıdır. Bu anlamda bizim için vatanımız, birlik ve beraberliğimiz kısa vadeli kur kazançlarımızdan çok daha önemlidir. Bu sebepten dolayı insanların menkul cinsindeki değerlerini döviz cinsi olarak saklamak yerine üretime konu olacak alanlara yatırım yapmaları gerekmektedir.

Türk Lirası ile yatırımlarımız canlandırılmalıdır”
Dolayısıyla bir üretim ekonomisi seferberliğiyle özellikle tarım, imalat sanayi, teknoloji alanına reel yatırımlar yapılmalıdır. Ülkemizin karşı karşıya olduğu bu durumda dövizden elde edilen kazançlar kısa vadede “bireylerin” kazanç sağlamasına sebep olsa da ülkemiz ve milletimiz ciddi ekonomik maliyetlerle karşı karşıya gelecektir.  Bunun için diyoruz ki Türk Lirası ile yatırımlarımız canlandırılmalıdır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri