‘SENİ ORAYA OTURTAN KALDIRMASINI DA BİLİR’

Gündem 13 Temmuz 2022 18:09
Videoyu Aç  ‘SENİ ORAYA OTURTAN KALDIRMASINI DA BİLİR’
A
a

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve Düzce’de yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Gama İplik fabrikasına karşı Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin’in şahsi bir husumet beslemesini eleştirdiği ‘Yorumlu-yorum’ programı Düzce’de büyük yankı buldu. Programın son bölümünde konuya vakıf olan eski TSO yöneticilerinin de ilerleyen günlerde açıklama yapacağını belirten Ünsal, Düzce ekonomisine yön veren kişilerin kişisel duygularla değil oturdukları makamın sorumluluğuyla hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca iş dünyasını güçlendirmek yerine kişisel hırsla dizayn etmeye kalkanlara seçimlerde gereken cevabın verilmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Cuma akşamı bir konudan bahsetmiştik. GAMA İPLİK fabrikasıyla ilgili bir arazi tahsisinin yapıldığını, daha sonra iptal edildiğini, iptal edildikten sonra başka bir firmaya verildiğini o firmanın da yatırım tahsisi konusunda bir netice alamayınca aynı firmaya belirli bir bedel karşılığında GAMA İPLİK fabrikasına araziyi teklif ettiği noktasında bir açıklama ve yorum yapmıştık. Ama şu ana kadar bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
Bir de şunu söylemiştik; SANKO HOLDİNG’in kuracağı yatırımla ilgili, o dönemin Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere herkes farklı farklı talep ve yaklaşımlarla yatırımı kaçırdıklarını iddia etmiştik. Dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümit Özmen bizi aradı ve dedi ki; “O konuyla ilgili ben mücadele verdim.” Biz de konunun detayını anlatmasını istedik. Eksik bir şey varsa ‘Tamamlayalım’ dedik. Bu konuyla ilgili kimler, bu yatırımın olmamasına sebep oldu? Neler olduğu konusuyla ilgili bir açıklama yapılacak önümüzdeki günlerde.
Bugün konumuz: 3-6 Haziran 2022 de CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Cebi, Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ve CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarete gidiyorlar. ‘Sayın Kılıçdaroğlu buraya gelecek’ diyerek ön görüşme yapılıyor. Burada enteresan olan bir şey var, ben burada Orhan Yılmaz‘ı eleştirmiştim. ‘AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak gittin, CHP‘ye, ana muhalefete siyasi danışmanlık yaptın’ diye Tuncay Şahin’i de tebrik etmiştim, ama iş öyle değilmiş. Resmi protokollerde Ticaret ve Sanayi Odası’nın karşılama ve temsili Meclis Başkanı Ahmet Dertli tarafından yapıldığı için, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı o protokole katılmamış. Kamuoyunda “Tuncay Şahin CHP’ye karşı bir tavır takındı” diyorlardı, ama durum öyle değilmiş, resmi mevzuata göre Ahmet Dertli’nin katılması gerekiyormuş…
3 Haziran günü heyet burayı ziyaret ettiği zaman da, Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, GAMA İPLİK Fabrikası’nın sahibinin kuzeni. Bir hadise geçiyor ve İrfan Kaplan “Bizim de burada yatırımımız var.” dediğinde Tuncay Şahin, GAMA firmasıyla ilgili “O adam zaten dolandırıcı, üçkâğıtçı, Düzce‘de dolandırmadığı kişi, kurum yok. Hatta Gümüşova OSB’ye 30 milyon borcu olan ve ödeme yapmayan sahtekâr adamın mevzusunu bana yapmayın.” diyor. Bir yatırımcıya ‘dolandırıcı, üçkâğıtçı, sahtekâr’ diyor. Bu konudan rahatsız olan Gaziantep Milletvekili de diyor ki; “Ben öyle bilmiyorum, gel, çağıralım buraya, yüzleşin çünkü ben böyle bilmiyorum. Tuncay Şahin de diyor ki; “Benim onlarla işim olmaz, görüşmem.“
Gümüşova OSB’nin resmi yazısı var. “Sahtekâr, dolandırıcı, borcunu ödemedi” diyor ya; Ümit Ülgen imzalı, Düzce Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Düzce Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanvekili sıfatıyla imzalıyor. GAMA İPLİK Fabrikası da yazıyor, ‘Benim temerrüde ne kadar borcum var? Ne kadar para ödemedim?’ Ümit Ülgen imzalı cevap yazılmış ve diyor ki ‘İlgili firmanın 25.02.202 tarihine kadar taksitli olarak ödemesi gereken 9 milyon TL bakiye olup, temerrütte uğramış veya vadesi gecikmiş tahsis bedeli borcu bulunmamaktadır.’ Ticaret Odası Başkanı’nın söylediğine bak. Düzce Ticaret Odası’ndan resmi olarak çıkan yazıya bak…
Akabinde GAMA İPLİK Fabrikası konuyla ilgili avukatları Serhat Kızılateş aracılığıyla Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe veriyor. Şahitler; CHP İl Başkanı Semih Cemşit, Milletvekili İrfan Kaplan, Eski Belediye Başkanı Ahmet Azap, Eski Belediye Başkanı Rıza Çakır. Ahmet Azap ve Rıza Çakır‘ın bu işle alakası ne? Ahmet Azap ve Rıza Çakır da zaman zaman diyaloglarda aynı şekilde bu ifadelere şahit oluyorlar. Sinkaflar da vardı işini içinde. Küfür kâfir dümdüz gidiliyor burada.
Avukat, Tuncay Şahin ile ilgili ceza talep ediyor, hakaret ve görevi kötüyü kullanmak. Hakareti anladık, bir de görevi kötüye kullanmak var. Hangi görevi kötüye kullanmış? Tabiri caiz ise; Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile Gümüşova‘da faaliyet gösteren firmayla aralarında bir şey var demek ki. Ne var onu bilmiyoruz? Hangi konudan itilafa düşüldü, onu da bilmiyoruz? Ama bildiğimiz bir şey var. Cumhuriyet savcılığına, hakaret ve görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunulmuş. Yarın uzlaşırlar mı? Bir araya gelip ittifak sağlanır mı? Fakat bildiğimiz bir şey var. Gümüşova Organze Sanayi Bölgesi, GAMA İPİK Fabrikası… Bir arsa tahsisi her şeyin başlangıcı, bu çok önemli! Arsa önceden GAMA İPLİK Fabrikası’na tahsis edilmişti, akabinde bozulmuştu ve iptal edilmişti Ticaret ve Sanayi Odası tarafından. Niye bozuldu? Bir firma buraya yatırım yapacak diye. Peki, yapsın; aldı firma, sonra bir bedel karşılığında, ‘Bu tahsisi size devredelim’ deniliyor, sonrasında da film kopuyor. Dananın kuyruğunun koptuğu yer. Geldiğim nokta şu; CHP Grup Başkanvekili, milletvekili ve il başkanı. İl başkanı zaten bizim, kenarda dursun. Bir CHP milletvekili ve grup başkanvekili bir makamı ziyaret ediyor… Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı makamını… Bilmiyor Düzce‘yi, ikisi de bilmez. Birisi diyor ki; senin adamın sahtekâr, dolandırıcı, üçkâğıtçı… Diğeri de diyor ki; ‘Ben adamımı böyle bilmiyorum, gelsin yanında söyle. Ne yaptıysa bilsin. Tuncay Şahin de diyor ki “Ben öyle adamlarla görüşmem.” Hoppala…
Siz düşünün kendinizi bir siyasetçi veya akil bir insan olarak bir yere koyun, gidin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’na, orada saygın iş adamlarından birisiyle ilgili yatırımı olduğu için bir şey söylüyor.
O zaman CHP Grup Başkanvekili Tuncay Şahin‘in şahsında Düzce‘yi tanıdı, Düzce‘yi gördü, Düzce‘yi bildi, Düzce‘nin yatırım anlayışını bildi, Düzce‘nin vizyonunu gördü. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bizim için makul mu? Değil. Mantıklı mı? Değil. Makul ve mantıklı da olsa, mantıksız da olsa, bizi temsil ediyor. 5 kişi çalıştırıp bin beş yüz kişinin kaderine yön verecek konuma gelmiş bir yerde. Sadece bir yerde…
Ne oldu şimdi? Düzce‘nin insanı, Düzce‘nin Ticaret ve Sanayi Odası birçok yerde konuşulacak.  Konuşuldu da. Konuşuluyor da… Kaybeden kim? Düzce.
Bir iş adamı düşünsenize, Düzce‘ye 50 milyon dolarlık veya 100 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Düşünür, orada bir Ticaret ve Sanayi Odası başkanı var, ne yaptığı belli değil. Kimin kümesinden yemlenip, kimin kümesine yumurtladığı da belli değil. Nasıl bir adam olduğu belli değil. Yani falan firmanın üçkâğıtçı adamı da, bütün yükümlülükleri yerine getirmiş. Yani o konuşmanın yeri miydi? Zamanı mıydı? Böyle bir şey mi ar? Diyelim ki var. Kanun ve yasa yok mu? Sen “dolandırıcı, sahtekâr, üçkâğıtçı” dediğinde iş düzeliyor mu? Düzeldi mi? Hayır! Müracaat edersin, kanun, yasa, mevzuat neyse bu doğrultuda gereği yapılır…
Parasını mı ödemedi? Devletin icra makamları var. Yer mi gasp etti? Kanun dışı bir şey mi yaptı? O zaman buyurun devletin mahkemeleri var. Hâkimi var, savcısı var, polisi var, idari yaptırımları var. Bu mesele orada konuşulacak konu mu? Orada şahsi, hissi, nefsi ihtiraslarını kapıdan dışarıda bırakması lazım. Oturma o zaman, kalk git. Kaldırsınlar seni. Kim oturtturduysa o kaldırsın. Düzce‘nin temsilinin, Düzce‘nin ticaretinin, Düzce‘nin geleceğinin olduğu noktada, senin hissin, nefsin, işkemben yani neyse ne onları kapıda bırakacaksın. Bu orada konuşulacak konu mu? Gündeme gelecek konu mu? Sen davanda haklıysan, yaptırımlarını uygularsın, yasal müracaatlarında bulunursun. Ticaret Odası yalanlıyor seni. Ticaret Odası Başkan Yardımcısı imzalı belge var, yalanlıyor seni. Kim, kimi dolandırmış? Varsa bize de söylesinler. Biz buradan söyleyelim. Ödememişse, yapmamışsa, etmemişse bir konu varsa, haklıysa arkasında duralım. Yanlış bir şey varsa bu ekranlardan, ya da Ticaret Odası’nda bir partinin heyetinden biri geldiği zaman konuşulacak bir şey değildir. O Ticaret Odası’nda neler konuşuluyor. Şu an itibari ile benim aklım ermiyor.
Bana da dediler, ‘Bak senin de dosyan vardır.’ dediler. Ee ne olur varsa? Bizim kendimize göre eksiğimiz var, hatamız var evet, ama anlımıza leke düşürecek hiçbir şeyimiz yok elhamdülillah. Gençliğimizde bir takım hatalar yapmışızdır. Evet, yaptık, ama ah aldığımız, ya da anlımıza leke olan bir tane hatamız yok. Şöyle yaparız, böyle yaparız. Yapsınlar kardeşim. GAMA İPLİK Fabrikası’na bunu diyen adam, sana neler yapmaz. Cadde boydan boya, elinden geleni ardına koymasın. Sıkıntı yok! Ama biz şunu söylüyoruz. Kişiselleştirmeden, kişi hukukuna inmeden, Ticaret ve Sanayi Odası’nda resmi görüşmelerde, diplomatik görüşmelerde konuşulmayacak mesele vardır, özelde konuşulacak mesele vardır. Doğruyu ve duyguyu birbirine karıştırmamak lazım. Biz buradayız. Bu işin peşini bırakmayacağız inşallah. Ticaret odasının açıklamasını bekliyoruz, bugünlerde yapacaklar.
Belediyenin bir atık işi var, bir de arsanın tahsisinin bozulma sebebi var. Vaktimiz kısa, fazla da uzatmak istemiyorum. Bir daha ki Yorumlu- Yorum gelene kadar, bu arsanın neden tahsisinin bozulduğunu, bu olayla ilgili belediyede neler olup bittiğini sizlere açıklayacağız.  Dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümit Özmen de bir açıklama yapar. O açıklamaya göre de puzzleın parçalarını birleştiririz. Şimdilik, hoşça kalın, dostça kalın, Allah‘a emanet olun.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri