"ŞEFFAF SATIŞ" AÇIKLAMASI

Gündem 8 Mart 2018 14:11
Videoyu Aç  "ŞEFFAF SATIŞ" AÇIKLAMASI
A
a

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) sonunda eleştirilere yanıt verdi. Fındık satışı kararı alması sonrası özellikle muhalefet tarafından üreticiyi mağdur etmek ve tekel firmanın ekmeğine yağ sürmekle suçlanan TMO, hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdiği açıklamasında, "Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır." ifadesini kullandı. Ayrıca depo ve çevresinin sürekli olarak kamera ile izlendiği ve bu görüntülerin kayıt altına alındığı vurgulandı.

Hem ülke hem de yerel gündemi uzun süredir meşgul eden 'fındık satış' kararı ile ilgili gelen eleştiriler karşısında sessizliğini bozan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, yazılı açıklama ile kendini savundu. Düzce'de CHP ve İYİ Parti Düzce il başkanları tarafından elindeki fındığı satışa çıkarmasına büyük tepki gösterilen TMO, son günlerde bazı basın organlarında kurumun fındık satışları ile ilgili olarak bazı iddialar ortaya atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir"
"Satış usulüne ilişkin kriterlerin belirlenmediği, randıman analizi sırasında oynamalar yapıldığı ve denetimlerin yeterli olmadığı gibi gerçekle ilgisi olmayan, fındık satışlarımıza ve nihayetinde fındık piyasasına zarar verecek asılsız iddialar gündeme taşınmıştır. Bu vesile ile açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Fındık alımlarında randıman tayini için üreticinin her çuvalından numune alınmakta ve yapılan analize göre fiyat belirlenmektedir. Bu kapsamda 70 bin üreticinin her birinin fındığı satın alınırken her çuvalından numune alınmış, randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir. Fındıkta her randımana göre fiziki olarak ayrı ayrı depolama imkanı bulunmadığından aynı depoda randıman aralığı yüzde 40 ile yüzde 60 arasındaki fındıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla fındık satışlarında da alım usulündeki gibi her bir çuvaldan alınan numunelerle randıman tespiti gerekmektedir. Alım için usul ve esaslar olduğu gibi satış için de iddia edilenlerin aksine satış usul ve esasları yayımlanmıştır."

"Her görev şeffaflıkla yerine getiriliyor"
Fındığın satışı için kamuoyu ve sektörün bilgilendirildiği üzerine duran TMO, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Satış işlemi sırasında her kamyon için üç ayrı analiz (randıman) yapılmaktadır. Satış işlemleri 6 kişilik komisyon tarafından yürütülmekte, analiz tutanağı 4 personel tarafından imza altına alınmaktadır. Analiz aşamasında alıcı da randıman tespitini görebilmekte, sonuç evrakları alıcı tarafından da imzalanmaktadır. Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır. Depolarımızın iç - dış mekânı ve randıman analiz odaları sürekli olarak kamera ile izlenmekte ve bu görüntüler kayıt altına alınmaktadır. Satış için bütün depolarımızdan numune alınmakta olup bugüne kadar 27 firma tarafından 1.500 kg numune alınmıştır. Dolayısıyla depolarımızdaki fındığın randıman kriterleri ve değerleri bütün sektör tarafından bilinir kılınmıştır. Bugüne kadar yapılan satışlar ile tasfiye edilen depolarda alım randıman değerleri ile satış randıman değerlerinin uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Genel Müdürlükten oluşturulan ikişer kişilik ekip periyodik kontroller için görevlendirilmiştir. Yine bu kapsamda Kurumumuz Teftiş Kurulu'ndan müfettişlerimiz ve kontrolörlerimiz gerekli incelemeleri yürütmektedir. Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi her görevi şeffaflıkla yerine getirerek tüm paydaşları bilgilendirmektedir. Bu kapsamda bilgi ve belge isteyenlere her türlü kolaylık sağlanacaktır."

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri