"SANAYİCİYİ MAĞDUR EDİLMEYECEK"

Gündem 30 Ağustos 2018 15:50
Videoyu Aç "SANAYİCİYİ MAĞDUR EDİLMEYECEK"
A
a

OSB Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, yatırımcı arsa rantına karşı korundu. Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, yaptığı açıklamada, OSB’lerde yatırım yapacak sanayicilerin döviz kurundaki dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini duyurdu. Açıklamada, "Döviz cinsinden arsa fiyatı belirleyen OSB’ler, doları günlük kurdan değil 3,77 Türk Lirası'ndan hesaplayacak." denildi.

Dövizde yaşayan hareketli günler özellikle iş dünyasını tedirgin ederken, yatırımların durmaması için önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Düzce Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, OSB’lerde yatırım yapacak sanayiciler için alınan yeni karara ilişkin bir bilgilendirme yaptı. Buna göre; organize sanayi bölgelerine yatırım yapma karar alan sanayiciler, döviz kurundaki dalgalanmalardan etkilenmeyecek. Döviz cinsinden arsa fiyatı belirleyen OSB’ler, doları günlük kurdan değil 3,77 Türk Lirası'ndan hesaplayacak.

Yatırımların askıya alınmaması için...
Son dönemde ABD ile gerilen ilişkilerin döviz kurunu yukarı doğru hareketlendirdiğini anımsatan Düzce OSB Yönetimi, şunları kaydetti: "Ekonomi ve yatırım ortamı bundan olumsuz etkilendi. Üretim için gerekli ham maddeleri yurt dışından ithal eden sanayici, artan maliyetler nedeniyle zor günler geçirirken; yatırımların da askıya alınması gündeme geldi. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öngörülü davranarak, arsa tahsis bedellerinde artan döviz kuruna karşı sanayiciyi mağdur etmeyecek bir önlem aldı. Mayıs ayında OSB Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, yatırımcı arsa rantına karşı korundu.

Tüm OSB’ler uyacak
OSB’lerde yatırım yapan firmaların en çok şikâyet ettiği konu olan OSB alanı içerisindeki arsa fiyatlarının astronomik boyutlara ulaşması, Bakanlıkça hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle önlendi. Arsa spekülasyonlarının önüne geçmek amacıyla hazırlanan düzenleme ile OSB yatırımcısı döviz kurundaki iniş ve çıkışlardan etkilenmeyecek. OSB yönetimlerinin uymak zorunda olduğu düzenleme kapsamında parsel satışı yapacak OSB’ler, arsa fiyatını döviz cinsinden Türk Lirası'na çevirecek. Düzenlemenin can alıcı noktası ise, Türk Lirasına çevirme aşamasında yatıyor. Buna göre OSB’ler “güncel” döviz kurunu baz alamayacak. 1 dolar 3,77 Türk Lirası üzerinden hesaplanacak.

Sınır yüzde 25
Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin 104’üncü maddesine göre; döviz cinsinden arsa fiyatı belirleyen kredi kullanan ya da kullanmayan tüm OSB’ler, döviz kuru için, parsel satışının gerçekleştiği yıldaki Merkez Bankasının ilk işlem gününü baz alacak. Buna göre yatırımcı, Merkez Bankasının 1 Ocak 2018 tarihli dolar kuru olan 3,77 Türk Lirası üzerinden daha ucuza arsa alabilecek. Yönetmeliğe göre, döviz cinsinden metrekare birim maliyeti belirlenen OSB’lerde, parsel metrekare birim satış fiyatı; parsel metrekare birim maliyetinin Türk Lirası karşılığı tutarının yüzde 25 fazlasını geçemeyecek."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri