“SALGINDAN EN ÇOK BİZ ETKİLENDİK”

Ekonomi 4 Haziran 2021 15:56
Videoyu Aç “SALGINDAN EN ÇOK BİZ ETKİLENDİK”
A
a

Korıonavirüs salgını nedeniyle uzun bir sürenin ardından yeniden işyerlerini açan Düzceli esnafların, bir nebzede olsa yüzleri gülmeye başladı. Salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlama ve yasaklar nedeniyle çok zor bir süreç geçiren esnaflar, pandemi döneminde yaşadıkları maddi olumsuzlukları gidermeye çalışıyor. Yeniden iş yerlerini açtıkları için mutlu olduklarını dil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından, Kovid-19 sürecinde, haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini paylaşmasının ardından restoran, lokanta, kafeterya ve kahvehane gibi sektörlerde faaliyet gösteren esnaflar, tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de uzun bir aranın ardından işyerlerini yeniden açmanın mutluluğunu yaşıyor.
Pandemi sürecinde getirilen kısıtlama ve yasaklar nedeniyle ekonomik yönden büyük bir buhranın içine giren esnafların yüzleri bir nebzede olsa kademeli normalleşme süreci ile birlikte gülmeye başladı. Yaşadıkları mutluluğu Öncü Haber Mikrofonu ile paylaşan esnaflar, yeniden alınacak bir kapanma kararının kendileri açısından yıkım olacağını kaydettiler.
Yeniden işyerlerini açan Düzceli esnafların, kademeli normalleşme süreci ile ilgili görüşleri şu şekilde:
Yılmaz Pirdal: “Salgından en çok esnaf kesimi etkilendi”
Pandemi’ den herkesin etkilendiği kadar bizde etkilendik. Ama tabii ki işler açılmaya başladı. Çok şükür memnunuz. Pandemi de en çok kahveci, lokantacı esnafı etkilendi, çok etkilendiler hepsine çok üzüldük.
Seyfettin Engin: “Müşterilerimiz ile yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz”
Pandemi süresi boyunca bütün esnaf mağdur oldu. Esnaf 10 yıl geri gitti. Şu aşamada esnaf 10 yıl geri gitti. Burada 25 personelle çalışıyoruz hepsi mağdur oldu pandemi sürecinde. Bu salgın döneminin ilerisini göremiyoruz. İşyerimizi tekrardan açtık, bu konuda memnunuz açtık dükkânımızı halkımızla buluştuk. Müşterilerimizle buluştuk, biz müşterilerimizle bir aile gibiyiz. Burada gördüğünüz her şey müşterinin.
Osman Akbal: “Süreç içerisinde hareketlenme devam ederse, yaralarımızı sararuz”
Esnafım, Çay Diyarı işletmesinin sahibiyim. Tüm dünya gibi ülkemizde bu pandemi süresince sıkıntı yaşadı. En büyük sıkıntıyı da biz küçük esnaflar yaşadık.  Büyük işletmeler kadar rahat değildik. Bu süreçte bütün esnaf borçlandı. Kendi açımdan söylüyorum her ay borçlandım. Kenarda parası olan kendi parasını bitirdi, olmayanda etrafına veya bankalara borçlandı. Bundan sonrasında bunun öncesinde açılan yaraları kapatmak için çalışacağız. Dükkânlar açıldı, işin açıkçası şimdide havaların açmasını bekliyoruz. İnsanların birbirine bir özlemi var muhabbette hasret kaldı insanlar. Bizde onları özledik, geldiler. Hareket var, daha da hareketleneceğine inanıyorum, hatta önümüzdeki 6-7 aylık bir süre içinde hareket bu şekilde devam ederse pandemi yaralarını bu şekilde kapatabileceğimize inanıyorum. İnsanlarda biraz rahatlama var ama biz elimizden geldiği kadarıyla insanları uyarıyoruz. Biz kendimizde kurallara uyuyoruz. Fakat dürüst olmak gerekirse herkeste bir rahatlama var. Hatta insanlar artık ne olacaksa olsun demeye başladılar. Yeniden bir kapanma uygulamasına gidilirse, bu esnaflar için büyük bir yıkım olu.”
Ramazan Dondurma: “Virüs belasından bir önce kurtulmak istiyoruz”
Süreç malumunuz ortada, herkes etkilendi. Esnaf etkilendi, vatandaş etkilendi. Kendi kendimizi idare etmeye çalışıyoruz. Artık cumartesi günleri açığız, akşam 9’ a kadar duruyoruz. Buna da şükür diyoruz, bu virüs belasından da kurtulmak istiyoruz. Vatandaş olarak da esnaf olarak da daha iyi günler göreceğimize inanıyorum. Umudumuz bu yönde, aşılarda gelmeye başlıyor bu ay. Umudumuz var, tünelin sonu görünüyor.
Özcan Dobra: “Çok sıkıntılı günler yaşadık”
Pandemi de baya sıkıntılar yaşadık. Malumunuz üç ay kadar kapalı kaldık. Ardından sadece esnafa hizmet verebildik. Baya sıkıntılı günler yaşadık. Şimdi çok şükür Devletimiz izini verdi, bizde dükkânımızı açtık. Sosyal mesafeye dikkat ederek hizmet veriyoruz. 17 günlük tam kapanma sürecinde evdeydik. Bu süreçte giderlerimiz devam etti. Devletimiz ufakta olsa yardım etti. Kurallara biz dikkat ediyoruz. Önemli olan vatandaşlarımızın da bu kurallara dikkat etmesidir.   Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
kklklllkkdsa